Hangi Hastalıklarda Kortizon Alınır, Kortizon Hangi Hastalıklarda Kullanılır, Kortizon İhtiyacı Duyduğumuz Hastalıklar Nelerdir

kortizon kullanılması gereken hastalıklar, kortizon kullanımı, kortizon ne zaman kullanılmakta, kortizonun kullanıldığı hastalıklar

Kortizon hangi hastalıklarda kullanılır?

Vücudumuzda bulunan ve böbrekler tarafından üretimi yapılan bir çeşit hormon olan kortizon, vücuttaki yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesi ile görevli olmakta ve günlük olarak 15-40 mg gibi bir miktarda salgılanmaktadır. Sağlıklı bir insanda salgılanan 15-40 mg kortizon miktarı ne yazık ki fazla kiloya sahip olanlarda %50 daha fazla olarak salgılanıp vücut ısısına, kan basıncına, gece ve gündüze bağlı olarak salgılanmasında değişiklik gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kortizon en fazla sabah saatlerinde salgılanan bir hormon olmaktadır. Sinirlendiğimiz zamanlar ise normal şartlara oranla kortizonun salgılanması 10 kat artar. Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan üç hafta sonra salgılanmaya başlayan kortizon biz ölene kadar da salgılanmaya devam eder. Ancak bir takım hastalıklar neticesinde kortizon ya az salgılanmakta ya da hiç salgılanmamaktadır. İşte bu sırada kortizon ihtiyacı dışarıdan temin edilir. Peki kortizon ihtiyacımızı azaltan veya yok eden, dışarıdan kortizon alma gereksinimi hissettiren bu hastalıklar nelerdir?

Vücuttan kortizon salınımın azalması ya da tamamen yok olması durumunda uzman hekimler gerekli dozlarda kortizon alınmasını önerir. Kortizon almaya bize iten hastalıklar ise romatizmal hastalıklar, kan hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları, alerjik hastalıklar, tümör tedavileri, karaciğer hastalıkları, hormonal hastalıklar, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, sıcak çarpması ve zehirlenmelerdir. İşte bu hastalıklarda kortizon dışarıdan alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver