Hangi Hastalıklar Yaş İlerleyince Ortaya Çıkar, Hangi Hastalıklar Yaşlılıkta Ortaya Çıkar, İleriki Yaş Hastalıkları

ileriki yaşlarda ortaya çıkan hastalıklar, yaşlılıkta artan hastalıklar nelerdir, yaşlılıkta görülen hastalıklar, yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklar

Yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşın ilerlemesi ile ortaya birçok sağlık sorunları çıkmaktadır. Yaşlılıkla birlikte hastalıklarda artmaktadır ve bu hastalıklar ölüme de neden olmaktadır. Yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıkların en başında kalp hastalıkları gelir. Hipertansiyon, kanserler, kemik erimesi ve koahda yaşlılıkta ortaya çıkan diğer hastalıklardır.

 

Kalp hastalıkları 65 yaş üstü kişileri hedef alır. 65 yaş üstü kişilerin %85′inin ölüm nedeni kalp olur. Yaşlı hastalarda kalp riskinin fazla olması nedeniyle bu hastalığa karşı iyi bir koruma ve önlem gerekir.

Yaşlılıkta ortaya çıkan  hastalıklardan diğeri de hipertansiyondur. Kalp hastalıklarından sonra yaşlılıkta en çok ortaya çıkan ikinci hastalık türüdür. Yaşlıların %50′si hipertansiyon sorunu yaşamaktadır.

Kalp yetmezliği de yaşlı kişilerde yaygın olan bir hastalık türüdür. Yaşla birlikte artan kalp yetmezliği sorunu genellikle hipertansiyonla birlikte görülür. Her iki sorununda ayrı ayrı tedavisi yapılır.

Akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanseri de yaşla birlikte artış göstermektedir. Yaşın ilerlemesi ile bu kanserler daha çok ortaya çıkmaktadır. Kanser türleri arasından en korkulanı akciğer kanseridir. 40 ve 65 yaş üstü kişilerin ölüm nedenlerinden diğerleri de bu kanser türleridir.

Koah hastalığı genellikle sigara kullanan yaşlıları hedef alır. Solunum rahatsızlığı olan Koah egzersizler, enfeksiyonların ve bronkospazmın önlenmesi ve yeterli hidrasyonun sağlanması ile tedavi edilmektedir.

Osteoporoz yani kemik erimesi özellikle menopoza giren kadınlarda sıkça görülen bir hastalıktır. Osteoporozun meydana gelmesinde birçok neden bulunur. Bu nedenlerden bazıları erken menopoz, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir. Ayrıca serebrovasküler, transient iskemik ataki influenza ve pnömonide yaşlılıkta görülen diğer hastalıklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver