Hangi Besinlerde Potasyum Var, Hangi Yiyeceklerde Potasyum Var, Potasyum Bulunan Gıdalar

potasyum bulunan meyveler, potasyum bulunan yiyecekler, potasyum nelerde var¸ hangi besinlerde potasyum bulunur,

Potasyum hangi besinlerde var?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Büyüme ve gelişim için bilhassa çocukların beslenmesinde önemli bir rolü bulunan potasyumun hangi besinlerde bulunduğu merak ediyorsanız doğru adrestesiniz! Önemli mineraller arasında bulunan potasyum, ergenlik döneminde vücut değişimlerinin yarattığı ağrıları dindirmede, kan basıncının düşmesine, yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan kemik kayıplarını önlemede ve börek taşı riskini azaltmada müessirdir.

 

Potasyum içeren besinler mutfağımızda sıkça yer almakta ve özellikle de çocuklarımız bu besinleri yemeye bayılmaktalar. Özellikle taze meyveler potasyum bakımından son derece zengindir. Aynı zamanda patates, muz, domates ve domatesten yapılan her türlü yiyecek (çorba, sos, domates suyu vs) vücudumuzun potasyum ihtiyacını gerektiği kadar karşılamaya yeterli besinlerdir.

Kuru yemişi seviyorsanız ve düzenli olarak tüketiyorsanız da potasyum ihtiyacınızı karşılıyorsunuz demektir. Ancak fazla potasyumun sağlığa zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve aşırıya kaçmadan potasyum içeren besinleri tüketmeye özen gösterin.

Günlük potasyum alımı bebeklerde 3 mg, gençlerde 4.7 mg’ dir. Bebeklerin ve gençlerin katiyen potasyumdan eksik beslenmemesi önerilir. Ebeveynler bu konuda bilinçlenmeli ve çocuklarını potasyum ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmalılar.

Kuru erik, süt ve süt ürünleri, kuru üzüm, bezelye, ıspanak, mercimek, kuru fasulye, soya fasulyesi, bürüksel lahanası, , brokoli, kavun, portakal, portakal suyu, muz, koyu sarı renkli sebzeler, kepek ekmeği, kahverengi pirinç, balık, yulaf ezmesi,tam tahıllı buğday unu gibi sebzeler ve meyveler potasyum ihtiva eden yiyecekler grubunda yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver