Hangi Besinler Serotonin İçerir, Hangi Besinler Serotonini Yükseltir, Hangi Besinlerde Serotonin Var

serotonin den zengin yiyecekler, serotonin minerali hangi besinlerde bulunur, serotonin nelerde var¸ hangi besinlerde serotonin bulunur, serotoninden zengin besinler

Serotonin hangi besinlerde bulunur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce mutluluk hormonu olarak serotoninin adını muhakkak duymuşsunuz; ancak bilmeyenler için söyleyelim serotenin, bir çeşit sinir taşıyıcı olup vücudumuz tarafından üretilmekte ve besinlerde bulunmamaktadır. Vücudumuz serotonini kendisi üretir lakin bu üretime yediğimiz besinlerle destek olabilme şansımız bulunduğu için kendi mutluluğumuzu, huzurumuzu ve rahatlığımızı kendimiz sağlayabiliriz.

 

Serotonin, rahat bir uykuya dalmamızda, ruh halimizi olumlu etkilemede ve bedenimizin çektiği acıların hissini azaltmakla görevli olup, mutfağımızda bulunan bazı besinleri tüketerek vücudumuzda düzeyini arttırabileceğimiz bir hormondur. Peki serotonin hangi besinlerin tüketimi ile artmaktadır?

Başta deniz tuzu olmak üzere; bitter çikolata, tahıllı gıdaları, çavdar ekmek, kepekli makarna bulgur, B vitamini ihtiva eden besinler, hindi, yumurta, badem, tavuk, soya, süt, keçi peyniri, mandalina, muz, kakao, fıstık, ıspanak, brokoli, mısır, pancar, yabani havuç, brüksel lahanası, süt ve süt ürünleri, baklagiller, nişastalı sebzeler ve yulaf ezmesi serotonin yükselmesini sağlayan besinlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver