Hangi Besinler Kemiklere Zararlıdır, Hangi Gıdalar Kemiklere Zararlıdır, Hangi Yiyeceklere Kemiklere Zararlı

kemik sağlığını etkileyen besinler, kemiklere zararlı besinler, kemiklere zararlı gıdalar, kemiklere zararlı gıdalar nelerdir

Kemiklere zararlı besinler nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Kemik sağlığını korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra belli bir yaştan sonra kemiklere faydalı, kemik güçlendirici besinlerin tüketilmesini öneren uzmanlar, kemik sağlığına zararı bulunan gıdalardan da uzak durulmasını önermekteler. Bunun için kemikleri kırılgan yapan besinlerin neler olduğu konusunda bilinçlenmeniz için bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Kemiklere zararlı besinlerin başında gazlı içecekler gelmektedir. Gazlı içecekler tam bir kemik düşmanı olduğundan bu tür içeceklerden uzak durmak en faydalı davranıştır. Gazlı içecekleri tüketmek yerine kemiklere büyük faydası bulunan süt, ayran, kefir, portakal ve diğer meyve sularına yönelmek gerekir.

Gazlı içecekler kadar kemiklere düşman olan diğer besin maddesi ise tuzdur. Yediğiniz yemeklerin tuzuna dikkat etmeli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bilhassa menopoza giren kadınların tuzdan uzak durması şiddetle tavsiye edilir.

Kemiklerdeki kalsiyumu azaltan ve kemik kırılganlığına yol açan alkollü içeceklerden uzak durmakta faydalı bir davranıştır. Günlük içilen kahve miktarı bir fincanı geçmemeli, sağlık açısında son derece faydalı olan A vitaminini de aşırı almamaya dikkat edilmelidir.

Sıvı ve katı yağlardan da uzak durulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, kemiklerin sağlığını korumak için kemik yapıcı gıdalara yönelmesi gerektiğinin altını çizmekteler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver