Hangi baharat hangi hastalığa iyi gelir, Baharatların faydaları ve yararları

Her gün yemeklerimizi süsleyen ve ağzımızı tatlandıran baharatların sağlığa da bir çok faydasının olduğunu biliyormuydunuz? Baharatlar binlerce yıldır hastalıkları iyileştirmede şifa olarak kullanılırlar. Baharatların sağlığa olan yararları saymakla bitmez. Bizde burada  hangi baharat hangi hastalığa iyi gelir sorusunu detaylı bir şekilde cevaplayacağız. Fakat daha öncesinde sizlere baharatların tarihçesini ve kısa bir öyküsünü anlatmak istiyorum. Eminim baharat hakkında bu kısa bilgiyi öğrendikten sonra baharatların değerini daha çok anlayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısaca Baharatın Tarihçesi

Baharatın ilk kullanıldığı yer olarak, Uzak Doğu kabul edilir. Öyküsü insanlık tarihiyle iç içedir. Antikçağlardan beri dünya pazarlarında kıymetli bir yeri olan baharat, yiyecek ve içeceklere, sağlığa, parfümlere, dinsel hayata, büyülere ve törenlere damgasını vurmuştur. Eski Yunan, Çin, Sümer, Asur, Mısır ve Roma’da şifalı ot olarak hastalıkları iyileştirmede baharatların kullanıldığı bildirilmektedir. Hyprokratus, Galenus, Diaskorides gibi ünlü hekimler baharatlı ilaçlar yapmışlardır. Ticaret ağları yoluyla dünyayı dolaşmış ilk ürün olan baharat, binlerce yıldır efsanelerde ve tarihte adından sıkça söz ettirmiştir.

Peki Hangi Baharat Hangi Hastalıkları İyileştiriyor?

Yemeklerinize sihirli bir dokunuş olan baharatlar, içlerinde barındırdıkları vitamin ve antioksidanlarla vücudumuzu hastalıklardan koruyor.

Karabiber

Hindistan, Brezilya, Singapur gibi ülkelerde yetiştirilen karabiber için ülkemizde de üretim denemeleri oldu ancak iklim şartları yetişmesine müsait olmadığı için, başarılı sonuçlar alınamadı.

Karabiberin; salvak, malabar ve beyaz karabiber olmak üzere üç çeşiti var. Bunlrdan salvak biraz daha çekildiğinde esmer, malabar açık gri renginde oluyor.

Faydaları

– Mideyi ısıtır
– İştah açar.
– Hazmı kolaylaştırır.
– Mide ve barsaklardaki mikropları öldürür.
– Gaz söktürür ve birikmesine engel olur.
– Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur.
– İdrar söktürür.
– Enerji verir.
– Sinirleri kuvvetlendirir.

Bunlara dikkat!

Karabiberi, damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar.

Kırmızıbiber

Kırmızı pulbiber, kurutulmuş kırmızı biberlerden yapılır. Bu baharat, kilo vermek isteyenlerin baş tacıdır. Çünkü, bilindiği üzere acı yemek metabolizmayı hızandırır ve yağ yakımını arttırır.

Pulbiberi, birçok yemeğe katabilirsiniz. Aynı zamanda balığınızı veya etinizi marine ederken de kırmızıbiberin veya paprikanın tadından faydalanabilirsiniz.

Faydaları

– Tokluk hissi verir
– İshali keser
– Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir

Kekik

Çoğunlukla dağlarda yetişen kekiğin, yalnızca bir çay kaşığının antioksidan gücü açısından üç bardak kıyılmış brokoliye bedel olduğunu biliyor muydunuz?

Kekik, hazırladığımız hemen her yemeğe yakışan ve lezzet katan bir baharat. Özellikle, makarna, pizza gibi yiyeceklere tat verdiği gibi, yağı da yemeklerde kullanılabilir.

Faydaları

Hazmı kolaylaştırır
Böbrek ve bağırsak mikroplarını öldürür
Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir ve kan şekerini düşürür

Tarçın

Mis kokusuyla herkesi cezbedebilecek potansiyele sahip bir baharat olan tarçını sabah içeceğiniz sütten, öğle yemeğinde yiyeceğiniz bir kase yoğurda kadar birçok gıdayla kullanabilirsiniz.

Öğütülmemiş tarçın saplarını içeceğiniz çayın ‘kaşığı’ olarak kullanırsanız, emin olun kendiniz için çok faydalı bir iş yaparsınız!

Faydaları

Kan şekerini düşürür
Kolestrolü düzenler
Soğuk algınlığına iyi gelir
Barsak faliyetlerini düzenler
El – ayak titremelerini azaltır
Cinsel isteği arttırır.

Zerdeçal

Zerdeçal’ın, körinin içinde bulunan on baharattan biri olduğunu, hatta köriye rengini verenin de o olduğunu biliyor muydunuz?

Zerdeçalı, yemeklerde köri baharatı dahilinde kullanabilirsiniz. Özellikle, yumurtalı, tavuklu ve ton balıklı salatalarla tüketebilirsiniz. Köri tavuk yemeklerinin yanına da her zaman çok yakışır.

Bunun dışında zerdeçalı bal ile karıştırılarak da kullanabilirsiniz.

Faydaları

Beyin sağlığını korur
İltihap gidericidir
Karaciğeri güçlendirir
Kansere karşı korur
Kalp hastalıklarını önler

Zencefil

Bir çay kaşığı zencefil, bir bardak ıspanakla aynı antioksidan seviyesine sahip!

Zencefilin sert ve şekerli tadını tamamlamak için, rendeleyip taze meyve dilimleri üzerine serperek veya yoğurt, dondurma gibi yiyeceklerle karıştırarak kullanabilirsiniz.

En fazla verimi almak istiyorsanız eğer, zencefili bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz ya da buharda pişmiş havuç ve ızgara somona ekleyebilirsiniz.

Faydaları

Soğuk algınlığına iyi gelir.
Balgam söktürür
Bulantı giderir
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Romatizma ağrılarına iyi gelir
Eklem ağrılarını azaltır

Sumak

Sumak, boyu üç metreye kadar yükselebilen, çiçekleri sarımtırak yeşil, yaprakları koyu kırmızı renklerde, çalı tipi bir ağaçtır. Çoğunlukla baharat olarak kullanılır.

Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumağın yapraklarını kaynattıktan sonra elde edeceğiniz su ile gargara yaparsanız boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi gelir.

Suyu içilirse de zehirlenmelerde faydası görülür. Yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.

Faydaları

İştahı açar
Hazmı kolaylaştırır
İshali keser
Kandaki şeker oranını düşürür
İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır
Mikrop öldürücüdür
Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur
Ateşi düşürür

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver