Hammurabi Kanunları Nedir Hakkında Bilgi

Hammurabi Kanunları Nedir

Hammurabi Kanunları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hammurabi Kanunları Nedir, Hammurabi Kanunları Ne Anlama Gelir, Hammurabi Kanunları Ne Demektir, Hammurabi Kanunları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hammurabi Kanunları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hammurabi Kanunları Anlamı

Hammurabi’nin bir araya getirdiği kanunlar. Kanunlar silindir biçiminde bir dikili taşa Akadca olarak yazılmıştır. Dikilitaş’ın en üstünde Hammurabi’ye kanunları dikte ettiren Tanrı Şamas bulunmaktadır. Hammurabi Kanunları 282 maddede toplanmıştır. Bu kanunlar Mezopotamya toplumunu üçe ayırır: 1) Hür ve siyasî haklara sahip olanlar, 2) Hür ve servet sahibi, fakat siyasî hakka sahip olmayanlar, 3) Köleler. Hammurabi, kanunlarını derlerken bu kanunların uygulanmasını her sınıf için ayrı kabul etmiştir.

Birinin herhangi bir organına zarar veren kişi hür bir insansa para cezası yerdi. Suçu işleyen kimse hür olmayan biriyse kısas uygulanırdı vb. Hammurabi Kanunları tarihte yazılı kanunların ilki olarak kabul edilir. Bu kanunların yazılı olduğu dikilitaş, 1902 yılında Sus kentinde bulunmuştur. Şimdi Louvre Müzesi’nde korunmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Hammurabi Kanunları Nedir Hammurabi Kanunları ödev ara Hammurabi Kanunları kelime anlamı Hammurabi Kanunları sözlükte ara Hammurabi Kanunları ansiklopedi bilgi bankası ara Hammurabi Kanunları ne demek Hammurabi Kanunları neye denir

Hammurabi Kanunları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver