Hamilelikte Varis İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelikte Varis İçin Ne Yapılabilir?

Toplardamar içindeki kanın geri dönmesini engelleyen kapakçıkların yetmezliği nedeni ile toplardamarlar genişler kan normal yönünde ilerleyemez. Gebelik döneminde varis şikayetlerinde artma görülür. Bacaklarda ağrı, yorgunluk duygusu şişme görülür. Gebe kadının varis şikayetleri varsa uzun süre ayakta durmamaya özen göstermelidir. Özellikle bu rahatsızlık için üretilen, bel boyuna kadar gelen ve bacakları hafifçe sıkıp destekleyen varis çoraplarını kullanmak şikayetleri azaltabilir. Tabi varis çorabı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte uzun süre oturmak ve bacak bacak üstüne atmak damarlardaki kan akımını yavaşlatacağı için varis oluşumunu kolaylaştırırlar. Bunun için otururken bacaklarınızı yüksekte tutun ve eğer oturarak çalışıyorsanız yarım saatte bir kalkarak küçük bir yürüyüş gerçekleştirin. Ayrıca uyumadan önce bacaklarınızın altına yastık koyup bacaklarınızı yüksekte tutmanız da varis oluşumunu engellemeye bir nebze de olsa yardımcı olur.

Uzun süre oturmak kadar uzun süre ayakta kalmaktan da kaçınmak gerekir. Uygun an bulduğunuzda oturun ve mümkünse oturduğunuz zaman bacaklarınızı yükseltin.

Hamilelik süresince yürüyüş yaparak bacak kaslarınızı çalıştırın. Bacak kasları çalışmaya başladığında bacaklarınızda bulunan toplardamarlardan kalbe doğru giden kan akımı kolaylaşır. Günlük düzenli yürüyüşlerle varis riskini oldukça azaltmak mümkündür.

Günümüzde, varisin tedavisinde, hamileliğin ilk üç ayından sonra kullanılabilen, herhangi bir yan etkisi bulunmayan bitkisel ilaçlar vardır. Doktorumuzun belirleyeceği dozlarda bu ilaçları kullanabiliriz.

Hamilelik sürecinde oluşan varisler, hamileliğin bitiminden sonra 1-2 hafta içerisinde kaybolurlar. Çok doğum yapan kadınlarda, kalıtsal yatkınlığı olanlarda ve diğer bazı durumlarda hamilelikten sonra da varisler kalabilir. Böyle durumlarda çeşitli yöntemlerle yapılabilen varis tedavilerinden biri tercih edilebilir. Hamilelik devam ederken varis ameliyatı genelde yapılmaz. Çok ilerlemiş ve büyük ağrılara sebep olan varisler için operasyon uygulanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver