Hamilelikte Nasıl Yıkanılır?

HAMİLELİKTE NASIL YIKANILIR?

Kadının vücudu gebelik sırasında diğer zamanlardan daha çok bakıma gereksinme gösterir. Günlük, yıkanma alışkanlık haline getirilmelidir. Çünkü gebelik sırasında ter bezleri normalden çok daha fazla çalışır. Hamilelikte yıkanacağınız suyun 37-38 dereceden fazla sıcak olmaması gerekir. Banyo zemininin ve küvetinin içine konulan bir paspas ya da örtü ayağınızın kaymasını önleyerek, sizi ve bebeğinizi kazalara karşı koruyacaktır. Banyo süresi on dakikayı aşmamalıdır, aksi halde kanama olabilir. Banyodan sonra ılık bir duş ve arkasından da havluyla vücudun ovularak kurulanması tavsiye edilir.

Banyo kapısı hiç bir zaman kilitlenmemeli hatta gebe kadın, evde kimse yokken yıkanmaktan kaçınmalıdır. Hamilelik döneminde saunadan ve buhar banyosundan kesinlikle uzak durulması gerekir. Gebeliğin son haftalarında, vücut ağırlaşır ve banyo yapmak bir hayli güçleşir. O zaman banyonun yerine duş alınmalıdır. Eğer banyo yoksa, gebe kadın günde en az bir kez baştan ayağa dek yıkanmalıdır.
YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelik sırasında kadının cinsel organını fazla detaylı yıkamaması gerekir. Çünkü, temizleyeyim derken cinsel organından mikroplar vücuda girerek anneye ve bebeğine ciddi zararlar verebilir. Cinsel organları yüzeysel olarak dışarıdan yıkamak yeterlidir. Kadının cinsel organının kendi iç salgısı zaten mikroplara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Yine rahim ağzının temizlik ya da bakım gibi sebeplerle kurcalanması tehlikelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver