Hamilelikte Kansızlık Nasıl Giderilir?

HAMİLELİKTE KANSIZLIK NASIL ÖNLENİR?

Hamilelik süresince çeşitli nedenlere bağlı olarak hamile kadında kansızlık (anemi) görülür. Büyük çoğunluğunun nedeni demir eksikliği anemisidir. Fetüsün demire olan ihtiyacı anne tarafından karşılanır. Anne yeterli ve dengeli beslenmez, ek demir ihtiyacını demirden zengin yiyeceklerle ya da demir ilaçları ile karşılamaz ise toplumumuzdaki kadınların çoğunda görülen anemili tablo giderek ağırlaşır. Çeşitli nedenlerle olan kanamalar, enfeksiyonlar, sık doğumlar sonucunda da anemi gelişebilir. Çünkü her doğumda annenin kanındaki hemoglobin düzeyi 2 g kadar azalır. Kandaki hemoglobin düzeyinin 11 g altında olması anemi olarak kabul edilir. Çok düşük anemili tablo ile doğuma girme annenin hayatını riske atar. Anemili kadında yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı görülür. Göz kapaklarının içi beyaz, avuç içleri soğuktur. Gebelikteki anemi sonucunda önlem alınmazsa fetüsün gelişimi olumsuz etkilenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebe kadının her izlenmesinde kan değerleri takip edilmeli, yeterli ve dengeli beslenmesi önerilmeli ve gebelik süresince demir tabletleri ile takviye yapılmalıdır. Doğumlar, olacak kan kaybı nedeni ile hastanede yapılmalı ve yedek kan hazır bulundurulmalıdır.
İlgili aramalar: hamilelikte kansızlık nasıl giderilir? hamilelikte kansızlık nasıl önlenir? gebelikte anemi nasıl geçer?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver