Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer-Hamilelikte Kabızlık Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer-Hamilelikte Kabızlık Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer-Hamilelikte Kabızlık Tedavisi
hamilelikte kabızlık tedavisi

hamilelikte kabızlık tedavisi

Hamilelik döneminde kadınların yoğun bir biçimde şikayet ettikleri rahatsızlıklardan bir tanesi de kabızlıktır. Gebelikte kabızlık, belirtileri ile normal kabızlıktan farklı değildir. Karın ağrısı ve karın bölgesindeki rahatsızlık hissi karakterize olan kabızlık, dışkılamanın zor olması ve katı dışkılama ile kendisibi belli eder. Gebelik dönemindeki hanımların yarısı kabızlıktan muzdariptir.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?
Genel olarak, hanımların hamilelikte yaşadığı yoğun endişe, kaygı, hareketsizlik, yetersiz fiziksel egzersiz, düşük lifli besinlerle beslenmek kabızlığa neden olabilir. Gebe kadınlarda görülen kabızlık şikayetinin fizyolojik nedeni olarak ta, rahimin genişlemesi sonucu bağırsaklara baskı yapması, ve hamilelik döneminde salgılanan bir takım hormonların kadınların bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı etkisi olduğu söylenmektedir. Daha yavaş hareket eden bağısaklarda, kas gevşemeleri görülür ve lif açısından fakir yiyeceklerin de tüketimi ile kabızlık tetiklenmiş olur.

Hamilelikte kullanılan demir tabletleri kabızlığı şiddetlendirici etkisi olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte alınan demir takviyeleri ile birlikte mutlaka bol su içilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlığı önlemek geçirmekten daha kolaydır. Bu nedenle öncelikle sizlerin hamilelik döneminde kabız olma riskini en aza indirecek önleyici tedbirlere değinmemiz gerekecektir. Bu konuda önleyici olarak alınabilecek bir çok tedbir var. Hamilelikte Kabızlık Tedavisi İçin Şu önlemleri alabilirsiniz:

Lifçe zengin yiyecekler tüketmek: Lif bakımından zengin besinler tüketmek, bağırsakları çalıştıracağı için kabız olma riskini önemli ölçüde düşürmektedir. İdeal olanı günlük 25 ile 30 gram lif tüketmektir. Bu lif ihtiyacımızı genel olarak meyvelerden, sebzzelerden, kahvaltılık kepekli ekmeklerden, tam buğday ekmeğinden, kuru erik, incir kurusu, kayısı kurusu, muz gibi lif bakımından zengin besinlerden temin etmeliyiz.

Bolca sıvı tüketmek: Bol miktarsa su içmek veya sulu gıdalar yemek te lifli besinler ile birlikte kabızlığı geçiren bir etkendir. Kabız olduysanız günlük 2.5 – 3 litre su içmenizi öneriyoruz. Ayrıca nemli ve sıcak mevsimlerde egzersiz yapıyorsanız bu sıvı alımını bir miktar daha fazlalaştırmanız gerekebilir.

Düzenli egzersiz yapmak: Hareketsiz olan kişilerde kabızlık riski bir hayli fazladır. Yürümek, yüzmek, orta tempolu egzersiz yapmak, bağırsaklarınızı çalışırıcı etki yapar. Peki ne kadar egzersiz yaparsak kabızlığa iyi gelir?  25-20 dakika egzersiz hareketi yapmak kabızlık riskini önemli ölçüde düşürecektir.

Kabızlığa iyi gelen ilaçlar kullanmak: Doktor reçetesi ile olması kaydıyla   Metamucil gibi bağırsak hareketlerini azaltan ve kabızlığı hafifleten ilaçlar da kullanılabilir. Ancak doktordan hamileliğe risk oluşturmadığını teyit etmeniz gerekmektedir.

Demir takviyeleri ve haplarını azaltmak: Demir içerek besin ve vitamin takviyeleri de yukarıda belirttiğimiz gibi kabızlık şikayetlerini şiddetlendirmektedir.

Müshil ilaçlarının her ne kadar kabızlığı sökücü etkisi olsa da hamilelerin müshil yapıcı ilaçlar kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Zira müshil ilaçları hem rahim kaslarının kasılmasına hem de vücuttan aşırı su atımına neden olmakta ve bebeğin sağlığını ciddi anlamda riske atabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver