Hamilelikte İlk Muayeneye Ne Zaman Gidilmelidir?

Hamilelikte İlk Muayene Ne Zaman Olur?

Düzenli gebelik muayeneleri anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Anne ve bebek hayatını riske sokabilecek pek çok durumun önceden teşhis ve tedavisine imkan tanır. İlk muayenede annenin öncelikle gebelik testleri ile gebelik durumu kesinleştirilir, olası doğum tarihi belirlenir. Gebenin önceki sağlık durumunun öyküsü alınır, gerekli tüm tahlil ve muayeneler yapılarak anne adayının gebelik başlangıcındaki sağlık durumu belirlenir. İlk gebeliklerde gebeliğin seyri, bakım ve beslenmesi hakkında anne adayı bilgilendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte Kaç Kez Muayene Olmak Gerekir?
Gebelik süresince en az 6 kez kontrol yepılmalı ve ilk muayene ilk üç ay içinde gerçekleştirilmelidir. Gebenin kontrolleri doğuma yakın sıklaştırılmalıdır. Geçirilen gebelik riskli gebelik ise ya da gebelik süresince çeşitli komplikasyonlar gözlenmiş ise kontrol sayısı artırılmalıdır. Kırkıncı haftayı geçen gebeler yakın izleme ve gerektiğinde müdahale için tam teşekküllü sağlık kuruluşuna yatırılmalıdır.
Gebelikte Kaç Kez Muayene Olmak Gerekir?

Annenin doğum kontrollerini yaptırdığı sağlık kuruluşunda doğumu gerçekleştirmesi doğum sırasında çıkabilecek komplikasyonlarda dosyalardaki bilgilerden yararlanılması için oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver