Hamilelikte İlaç Kullanılır Mı?

Bu konuda ülkemizde farklı şekillerde satılan binlerce ilacı tek tek incelemek söz konusu olamaz. Buna karşın ilaçları iki sınıfa ayırabilir:

Yaygın diye nitelendirebileceğimiz normal olarak bir ailenin ecza dolabında bulundurulan ve reçetesiz satılan ilaçlar. Hiçbiri tehlikeli gözükmez ve bunları normal ölçülerde endişe etmeden alabilirsiniz. Eğer huzursuzsanız ve en küçük bir kuşkunuz varsa, sizi rahatlatması açısından doktorunuza danışınız. Bazı hekimler hamileliğin en başında ve en sonunda aspirini yasaklarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer ilaçlara gelince, yazılmasının sorumluluğu hekime düşer. Rahat olun çocuğunuz için tehlikelere açık hiçbir ilacı yazmayacaktır.

Kronik bir hastalık hamilelikten önce varolabilir (örneğin şeker hastalığı) ve bir tedavi gerektirebilir. Hamile olduğunuz sürece bu tedaviyi sürdürmeniz gerekebilir. Diğer yandan, hamileliğin herhangi bir anında zor bir hastalık (örneğin grip) ya da bulaşıcı başka bir hastalık olabilir. Burada da, hamilelik sırasında yasak olan ilaçları iyi bilen hekime güvenmeniz gerekir.
Aramalar: gebelikte her ilaç kullanılabilir mi? hamileyken nasıl ilaç kullanmak gerekir? hamileyken hangi ilaçlar içilmez?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver