Hamilelikte Dolaşım Bozuklukları

HAMİLELİKTE DOLAŞIM BOZUKLUĞU

Hamilelikte kan dolaşımının bozulmasından kaynaklı çok sık rastlanan iki tür rahatsızlık vardır. Bunlardan bir tanesi hamilelik varisleri, diğeri ise hamilelik kabızlığıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

VARİS: Rahmin giderek artan genişlemesi, kanın bacak toplardamarlarından geriye dönüşünü engeller. Bu durum, bazı kadınlarda varislere (toplardamarların belirli yerlerde genişlemesi) neden olur. Bacakları yukarıya kaldırmak ve düzgün yürüyüşler yapmak bu rahatsız edici durumu önler, ileri derecedeki olaylarda doktor, ilaç ya da varis çorabı tavsiye edebilir.

HEMOROİD: Hemoroid yani kalınbağırsak toplardamarlarının düğüm düğüm genişlemesinin nedeni de yine kan dolaşımı bozukluğudur. Hemoroidler kaşınır, yanar ve sancı yapar. Bir düğümün patlaması sonucu kanama da olabilir. Kabızlık, hemoroidin oluşmasına olanak sağlar. Düzgün olarak dışarı çıkmaya gayret etmek ve vücudu yeterince hareket ettirmeye çalışmak kabızlığı önlediği gibi, kabızlıktan doğabilecek hemoroidi de önlemiş olur. Kullanılacak hemoroid fitilleri ve merhemleri şikayetleri azaltır. İleri olaylarda doktor bir ameliyatı öngörebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver