hamilelikte bacak ağrıları-gebelikte bacak ağrısı krampları ne zaman başlar Hakkında Bilgi

Aşağıda hamilelikte bacak ağrıları-gebelikte bacak ağrısı krampları ne zaman başlar ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

hamilelikte bacak ağrıları-gebelikte bacak ağrısı krampları ne zaman başlar

Hamilelikde anne adayının yükü ağırlaştıkça bel, bacak, omuz karın gibi vücudun yükünü taşıyan bölgelerde ağrılar, sancılar ve hatta kramplar görülebilir. Şimdi uzmanından hamilelik döneminde bacak sancıları ve krampı hakkında bilgi alalım

Gebelik Ve Bacak Krampları

Genellikle gebeliğin 24’üncü haftasından sonra ortaya çıkar ve gebeleri daha çok geceleri sabaha karşı rahatsız eder, hatta uykudan dahi uyandırır.
Gün içi yorgunluk,fazla ayakta kalma,büyümekte olan rahmin dolaşım ve sinir sistemine yaptığı bası , ayakta olan varisler gebelikte bacak krampları nı arttırmaktadır. Kilo alımı arttıkça hamilelikte kramplar da çoğalır.
Kramp oluşumuna sebep olarak kalsiyum ,potasyum ve magnesium eksikliği ve fosfor fazlalığı suçlanmaktadır. Krampları azaltmak için fosfordon fakir gıdaların yanı sıra kalsiyum ,potasyum ve magnesiumdan zengin gıdalar tavsiye edilmektedir. Fakat buna yönelik diyetin etkisini göstermesi için bir süre gerektireceği için tercihen doktorunuzun önereceği kalsiyum ve magnesium preparatlarını kullanmanız hamilelikte kramp girmesi sorunu açısından sizi rahatlatacaktır.
Hamilelikte kramplar için önlem alın;

ü İş yerinde veya evde fazla ayakta kalmayın.

ü Otururken ayağınızın altına yükseklik koyun.

ü Uzun süre ayak ayak üstüne atarak oturmayın.

ü Baldır ve bacak kaslarınızı gece yatmadan gerin.

ü Otururken ayak bileğinizi dairevi şekilde çevirin.

ü Yatmadan önce mutlaka banyo yapın ve gece sol yanınıza yatın.

ü Varisleriniz var ise varis çorabı giyin,sıkı ve yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

ü Kalsiyumdan zengin,fosfordan fakir beslenin .Sanılanın aksine kalsiyum almak için bol süt ve süt ürünü alırsanız bol miktarda fosfor da alacağınız için kramplar azalmayacak aksine artacaktır. Kalsiyumu süt ve ürünlerinden çok yeşil sebzelerden almayı tercih edin veya doktorunuzun önerdiği kalsiyum tabletlerini kullanın.Bu şekilde diğer faydaları için süt içmenizin bir zararı da olmayacaktır. (tabii aşırı değil önerilen miktarda)

ü Kramp girdiği zaman baldırınıza sıcak bir havlu koyun, bacağınızı yukarı kaldırın ve ayak parmaklarınızı yukarı doğru gerin.Hamilelikte bacak krampları olduğu zaman genellikle sıcak kompres yapmak rahatlatıcı olmaktadır

ü Alkol veya kolonya ile masaj yapmak bazı gebeleri kramp girdiği zaman rahatlatmaktadır.Masaj ilk başta canınızı acıtsa da spazmın çözülmesiyle acı kaybolacaktır.

ü Kramplara şiddetli ağrılar ekleniyor ve gittikçe artıyor ise doktorunuzu bilgilendirin,damar sisteminiz ile ilgili bir problem olup olmadığını gözden geçirmek gerekebilmektedir.Gebelikte kramp girmesi bazen gebelik dışı sorunların belirtisi de olabilmektedir. gebelikde bacak arasi agrilari da görülebilir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver