Hamilelik İçin Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

Hamilelikten Önce ve Hamilelikte Yaşam Düzeni
Hamilelik için öncelikle düzensiz bir hayatımız varsa bunu düzene sokmalıyız. Uyku düzenimiz yoksa buna dikkat etmeli günde en az 8 saat uyumalıyız. Ayrıca yorucu egzersizlerden kaçınmak gerekir. Yine bizim için riskli olabilecek sporlardan uzak durmalıyız. Sauna, hamam gibi aşırı sıcak ve buharlı olan ortamlardan kaçınmalıyız. Kısacası daha sade, rahat ve güvenli bir yaşam sürmeliyiz.

hamilelikte yaşam düzeni, hamilelikte uyku düzeni, hamilelikte beslenme, hamilelikte sigara ve alkol, gebelikte kronik hastalıklar ve enfeksiyonlar
Hamilelikten Önce ve Hamilelikte Beslenme
Beslenmesine her zamankinden daha çok önem vermelidir. Dengeli ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bu konuda bir beslenme uzmanı veya diyetisyenden faydalanabilir. Hayatı boyunca taşımak zorunda olduğu kronik bir rahatsızlıkları varsa rahatsızlıkları ile ilgili mutlaka bir uzmanın tavsiyelerine başvurmalı bu rahatsızlıklarıyla ilgili sürekli kullandığı ilaçların hamilelik süresince risk taşıyıp taşımadığını da öğrenmelidir. Doktor bu dönemde riskli olabilecek ilaçları tedaviden çıkarma veya değiştirme yoluna gidebilir. Buna göre de doktorun vereceği talimatlara uymalıdır.

Hamilelikten Önce ve Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı
Sigara ve alkol tüketimi bebeğe verebileceği olumsuz etkiler yüzünden mutlaka bırakılmalıdır. Sigaranın içerisinde ki radyoaktif maddeler, zehirli maddeler, kanserojen maddeler her yönden tehlike kaynağıdır. Eğer dünyaya her yönden sağlıklı bir bebek getirmek istiyorsak, bunu düşündüğümüz andan itibaren sigara, alkol ya da diğer uyuşturucu ve keyif verici maddelerden mutlaka uzak durmalıyız. Bu tür zararlı alışkanlıklar bebeğimizin bedensel ve zihinsel gelişimine olumsuz yönde tesir ederler.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikten Önce ve Hamilelikte Kronik Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Bu dönemlerde bu tür hastalıklarımız varsa ve bunlar için tedavi görmüyorsak vakit kaybetmeden bu hastalıklarımızı veya enfeksiyonu ortadan kaldırmak için gerekli tedaviyi görmeliyiz. Obezite hastası olanlar bir diyetisyenden yardım alarak zayıflamalıdır. Kendi kendimize ve kulaktan dolma katı diyetlerle zayıflama yoluna gitmemeliyiz. Bu tarz uygulamalar beslenme bozukluğuna yol açarak bize zarardan başka bir şey vermeyecektir. Hepimiz isteriz ki bir an önce zayıflayalım ama ani kilo kayıplarının vücuda zarar verdiğini ve yetersiz beslenme sonucu çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını unutmayalım. Bu sebeple uzman reçetesi şarttır ve diyetimiz yumuşak olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver