Halojenler Nedir Halojenlerin Özellikleri Nelerdir? Hakkında Bilgi

Halojenler Nedir Halojenlerin Özellikleri Nelerdir?

Halojenler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Halojenler Nedir, Halojenler Ne Anlama Gelir, Halojenler Ne Demektir, Halojenler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Halojenler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Halojenler Anlamı

Halojenler Nedir Halojenlerin Özellikleri Nelerdir?

VIIA grubu elementleri olan flüor (F), klor (Cl), brom (Br), iyot (I) ve astatin (At) halojenler olarak adlandırılır. Astatinin kimyasal ve fiziksel özellikleri iyi bilinmemekle birlikte, iyota benzediği kabul edilir. Halojenler periyodik cetvelin en iyi ifade edilebilen elementler grubudur. Kimyasal olarak birbirlerine benzerler; ametaldirler, kolayca -1 iyon ya da tek kovalent bağ oluşturur ve normal koşullarda iki atomlu moleküller hâlinde (örneğin Cl2) bulunurlar. Fiziksel özellikleri de mükemmel bir derecelenme gösterir. Normal koşullar dikkate alındığında, halojenlerin fiziksel özellikleri şöyledir: Soluk sarı renkli bir gaz olan flüor en tepken elementtir. Klor sarımsı yeşil renkli, flüordan daha az tepken bir gazdır. Brom koyu kırmızı renkli bir sıvıdır. İyot, grimsi siyah renkli bir katıdır.

Halojenler diğer elementlerle sayısız bileşik oluşturur. Hidrojenle hidrohalojenür adı verilen, örneğin hidrojen klorür (HCl), hidrojen flüorür (HF), bileşikler oluştururlar. Bunların sulu çözeltilerine ise hidrohalik asitler adı verilir. Örneğin, hidrojen klorürün sulu çözeltisine hidroklorik asit denir.

Çok sayıda metal halojenürler ya da tuzlar oluştururlar. Sofra tuzu, örneğin bir halojenür tuzu olan sodyum klorür (NaCl)’dür. Karbonla halokarbon bileşikler yaparlar. Kloroform (CHCl3) ve karbon tetra klorür (CCl4) halokarbonlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Halojenler Nedir Halojenler ödev ara Halojenler kelime anlamı Halojenler sözlükte ara Halojenler ansiklopedi bilgi bankası ara Halojenler ne demek Halojenler neye denir

Halojenler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver