Halı ve Kilim Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Halı ve Kilim Teknikeri, Halı ve Kilim Teknikeri hakkında, Halı ve Kilim Teknikeri ile ilgili bilgi, Halı ve Kilim Teknikeri mesleği, Halı ve Kilim Teknikeri nasıl olunur, Halı ve Kilim Teknikeri olmak için, Halı ve Kilim Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Halı ve Kilim Teknikeri özellikleri, Halı ve Kilim Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Halı ve Kilim Teknikeri Görevleri
Üretilecek halı ve kilimin desen boyut ve kalite açısından tasarımını yapar, desenleri çizer, İpliğin doğal boyalarla (kök boya) boyanmasını sağlar, Halı ve kilimin dokunacağı el tezgahlarına çözgü takar ve tezgahı ayarlar, Halı ve kilimin dokunması ile kalitesinin kontrolü ve pazarlanması aşamasında çalışır yahut nezaret eder.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Halı ve Kilim Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Desen kağıdı, Guaş boya, Bitkiler, Mordan maddeler ( yünün daha iyi renk alması için kullanılan şap, soyum bikromat gibi kimyasallar), Tezgah, Halı makası, atılan düğümleri sıkıştırmada kullanılan kirkit, tarak, çıkrık ve ipliği yumak yapmada kullanılan gülcan.

 

Halı ve Kilim Teknikeri Özellikleri
Halıcılık ve kilimcilik teknikeri olmak isteyenlerin; Sanat yeteneği ile göz-el koordinasyonu gelişmiş, renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, özellikle şekil ilişkilerini görebilen, Teknik resim ve desen çizme yeteneği olan, el ve parmaklarını seri şekilde kullanabilen kimseler olmaları gerekir.

 

Halı ve Kilim Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi Meslek Yüksekokullarının “Halıcılık ve Kilimcilik” bölümlerinde verilmektedir.

 

Halı ve Kilim Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim Süresi 2 yıldır.

 

Halı ve Kilim Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “ Halıcılık ve Kilimcilik” ön lisans diploması ve “ Halıcılık ve Kilimcilik Teknikeri ” unvanı verilir.

 

Halı ve Kilim Teknikeri Çalışma Alanları
Ülkemiz için önemli bir ihracat potansiyeline sahip olan halıcılık sektörde, iyi yetişmiş halı ve kilim teknikerlerin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Halı ve kilim teknikerleri, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezlerinde, özel dokuma fabrikalarında, özel işletmelerde çalışırlar veya kendi iş yerlerini açabilirler.

 

Halı ve Kilim Teknikeri Meslekte İlerleme
“Halıcılık ve Kilimcilik” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde; Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver