Halay Nedir Nasıl Oynanır, Nerenin Halk Oyunudur Hakkında Bilgi

Halay Nedir Nasıl Oynanır, Nerenin Halk Oyunudur

Halay Nedir nasıl oynanır, Halay Nerenin halk oyunudur
Halay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Halay Nedir, Halay Ne Anlama Gelir, Halay Ne Demektir, Halay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Halay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Halay Anlamı

El ele tutuşarak, kol kola girerek ya da omuzlardan tutarak yan yana dizilen oyuncular tarafından oynanan halk oyunu. Genellikle Orta Anadolu’da, davul zurna eşliğinde oynanır. Düğün, asker uğurlama ve karşılama gibi günlerin vazgeçilmez oyunudur.

Değişik bölgelerde oynanan halaylar arasında büyük farklılıklar vardır. O yüzden üçe ayrılır:
Çukurova (Güney) halayları: Adana ile Antep arasında oynanan halaylardır.
Doğu halayları: Antepin doğusunda kalan bölgeler genelde aynı karakteriste sahiptir.
Bozkır halayları: İç Anadolu bozkırlarında oynanan halay oyunlarıdır.

Halay, toplu halde yan yana dizilerek bir çember oluşturmak suretiyle oynanır. Dansçılar, küçük parmaklarıyla birbirlerine tutunurlar. Grubun en başında bulunan lider, açıkta olan eliyle mendil sallar. Dans yavaş adımlarla başlar, bir süre sonra hızlanır. Halay adımları genelde ayak figürlerine dayanır. Bu bölgelerde her ilin kendine has halay oyunları derlenmiştir. Halay, davul ve zurna ile çalınan müzikler eşliğinde oynanır.

Konu ile ilgili aramalar: Halay Nedir Halay ödev ara Halay kelime anlamı Halay sözlükte ara Halay ansiklopedi bilgi bankası ara Halay ne demek Halay neye denir

Halay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver