Hakkın Tanımı ve Türleri Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım

Etiketler: AÖF Hakkın Tanımı ve Türleri, Hakkın Tanımı ve Türleri Ders notu, Hakkın Tanımı ve Türleri Konu Anlatımı, Hakkın Tanımı ve Türleri Konu Özeti

Eğitim Bölümümüzde Bu Sayfada Hakkın Tanımı ve Türleri Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım Hakkında YGS, LYS, AÖF, KPSS, DGS, ÖSS Konu Anlatımı, Denemeler, Çıkmış Sorular, Çözümlü Sorular İle İlgili Bilgiler ve İndirme Linki Yer Almaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

Ünite:6 Hakkın Tanımı ve Türleri

Amaç 1: Hakkın ne anlama geldiğini saptayabilmek ve tanımını yapabilmek

– Hak, hukuk düzeni tarafından kişilere tanınmış olan yetkilerdir. Her hak mutlaka bir hukuk kuralına dayandığı gibi, her hakkın mutlaka bir sahibi de vardır; sahipsiz hak olmaz.

Amaç 2: Hakkın türlerini ve bunlar arasındaki farklılıkları kavrayabilmek, hangi haklara sahip olduğumuzu ve bunları kimlere karşı ne şekilde ileri sürebileceğimizi saptayabilmek ve bunlara örnekler türetebilmek.

– Haklar, doğdukları hukuk kuralına göre “kamu hakları” ve “özel haklar” şeklinde bir ayırıma uğrarlar. Kamu hakları, kamu hukukundan doğan haklardır. Kamu haklarını kendi aralarında “kişisel haklar”, “sosyal ve ekonomik haklar” ve “siyasi haklar” olmak üzere üçe ayırırız. Özel haklar ise, özel hukuktan doğan haklar olup, mahiyetlerine, konularına, kullanılmalarına ve nihayet amaçlarına göre çeşitli türlere ayrılırlar. Bunlar içinde en önemli ayırım “mutlak haklar”-”nispi haklar” ayırımıdır. Mutlak haklar, herkese karşı ileri sürülebildikleri halde, nispi haklar ancak belli bir kişiye veya kişilere karşı ileri sürülebilirler.

Kaynak İndirme Bilgileri
Site: www.EnBasit.com
Dosya İçeriği: Hakkın Tanımı ve Türleri
Dosya Boyutu/Türü: 21 KB/ Word
Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver