Haiti Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Haiti Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Haiti Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Haiti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Haiti Nedir, Haiti Ne Anlama Gelir, Haiti Ne Demektir, Haiti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Haiti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Haiti Anlamı

Resmî adı Haiti Cumhuriyetidir. Başkenti Port-au-Prince olan ülkenin nüfusu 6 991 589 kişi (2000), yüz ölçümü 27 750 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Gourde, resmî dili Fransızca ve Kreol dilidir.

Dinî Hristiyan olan Haiti, Karayip adalarından Hispaniola’nın batıda kalan üçte birlik bölümü üzerinde kurulmuştur. Komşusu, doğuda Dominik Cumhuriyeti’dir. Deniz ötesi komşusu ise batıda Küba’dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 1340 $ (1999), zorunlu eğitim süresi 6 yıl, insanların ortalama ömrü 57 yıldır.

En büyük kenti Port-au-Prince, diğer önemli kentleri Cap Haitien, Gonaives, Les Cayes, Jacmel, Hinche’dir. Haiti Cumhuriyeti Gonave Körfezi’nin ayırdığı iki yarımadadan oluşur. Ülkenin üçte ikisi dağlıktır. En yüksek doruğu Selle (3175 m), en uzun akarsuyu Artibonite Irmağı’dır. Tropikal kuşak içinde bulunan Haiti’de dağlık yüzey şekilleri iklimi yumuşatır. Yıllık ortalama sıcaklık 21°C ile 32 °C arasındadır. Doğal bitki örtüsü, ülke topraklarının yüzde 10′unu oluşturan tropik yağmur ormanlarından oluşur. Tropik kuşak içinde bulunan Haiti’nin yüksek kesimlerinde ılıman, alçak kesimlerde sıcak bir iklim egemendir. Plâtolar otlak ve çayırlarla kaplıdır. Güneybatıda yağmur ormanları bulunur. Yüksek kesimlerde astropik ormanlara rastlanır.

Doğal kaynakları, altın, krom, antimon, demir, manganez, nikel, fosfat, kalay, uranyum, elmas, plâtin, bakır, vanadyumdur. Tarım ürünleri, mısır, tahıl, tütün, şeker, meyve, Hindistan cevizi, üzümdür. Endüstrisi; rom, melâs ve turizm alanlarında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Haiti Nedir Haiti ödev ara Haiti kelime anlamı Haiti sözlükte ara Haiti ansiklopedi bilgi bankası ara Haiti ne demek Haiti neye denir

Haiti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver