Haçova Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Haçova Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Haçova Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Haçova Savaşı Nedir, Haçova Savaşı Ne Anlama Gelir, Haçova Savaşı Ne Demektir, Haçova Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Haçova Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Haçova Savaşı Anlamı

Haçova Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
Osmanlı Devleti ile Avusturya İmparatorluğu arasında yapılan savaş (1596). 1593 yılında başlayan Osmanlı-Avusturya savaşları Osmanlı Devleti’nin lehine bir gelişme göstermeyince, biraz da yeniçerilerin baskısıyla, Padişah III. Mehmet’in ordunun başında sefere çıkması kararlaştırıldı. Ordu, 21 Haziran 1596 tarihinde İstanbul’dan yola çıktı. 11 Ekim 1596′da Eğri Kalesi ele geçirildi. Bundan sonra, Macarların Kersztesmezö, Osmanlıların Haçova dedikleri yere gelindi. Savaş, 26 Ekim 1596′da başladı ve savaşın ilk günü akşama doğru, Osmanlı ordusu dağılır gibi oldu. Avusturyalılar, padişahın bulunduğu merkeze kadar ilerlemeyi başardılar. Ancak, merkezde hiç beklenmeyen bir olay oldu: Savaşla hiç ilgisi olmayan aşçı, deveci, seyis, katırcı, oduncu gibi geri hizmet erbabı, karşılarında Avusturya askerlerini görüp de ellerine geçirdikleri odun, balta, kazma, kepçe gibi şeylerle Avusturyalılara saldırınca, Avusturya askerleri şaşkınlıkla ne yapacaklarını bilmez bir hâlde çekilmeye başladılar. Pusuda bekleyen Çağalazade Sinan Paşa da pusudan çıkınca, Avusturya ordusunda tam bir panik çıktı. Avusturya ordusu, 50.000 kayıp vererek, kazanmak üzere olduğu bir savaşı kaybetti. Böylece Osmanlı ordusu, beklenmedik bir zafer kazanmış oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Haçova Savaşı Nedir Haçova Savaşı ödev ara Haçova Savaşı kelime anlamı Haçova Savaşı sözlükte ara Haçova Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Haçova Savaşı ne demek Haçova Savaşı neye denir

Haçova Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver