Haciz Nedir Hakkında Bilgi

Haciz Nedir

Haciz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Haciz Nedir, Haciz Ne Anlama Gelir, Haciz Ne Demektir, Haciz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Haciz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Haciz Anlamı

Bir alacağın ödenmesi için borçlunun parasına, aylığına ya da malına icra dairesince el konulması. Alacağı için icra takibinde bulunan alacaklı, ödeme emri kesinleştikten sonraki bir yıl içinde dilekçeyle ya da sözlü olarak haciz isteminde bulunabilir. Bir yıl geçtikten sonra, alacaklı haciz isteme hakkını kaybeder ve yenilemek durumunda kalır. Haciz için; icra takibinin yürütüldüğü icra dairesi yetkilidir ve bu yetki dairenin bölgesi içindeki mallar için geçerlidir. Haciz işlemini yetkili icra memurlarından, kâtiplerinden ya da bunların yardımcılarından biri gerçekleştirebilir. Resmî günlerde ya da borçlunun bulunamadığı zamanlarda gıyabında haciz gerçekleştirilebilir. Alacaklının haciz isteğinden sonraki üç gün içinde haciz işlemi uygulanmak zorundadır.

Konu ile ilgili aramalar: Haciz Nedir Haciz ödev ara Haciz kelime anlamı Haciz sözlükte ara Haciz ansiklopedi bilgi bankası ara Haciz ne demek Haciz neye denir

Haciz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver