Haberleşme Sistemleri Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Haberleşme Sistemleri Teknisyeni, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni hakkında, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni ile ilgili bilgi, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni mesleği, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni nasıl olunur, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni olmak için, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni özellikleri, Haberleşme Sistemleri Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Görevleri
Ölçüm ve hesaplama uygulamaları yapar, Temel elektrik devre ve bağlantılarını yapar, Temel elektronik ve uygulamalarını yapar, Teknik ve meslek resim çizer ve okur, Ofis paket program uygulamaları yapar, Bilgisayar destekli tasarım yapar, Endüstriyel kontrol ve arıza analizi yapar, Bina içi haberleşme tesisatı kurar, bakım onarımını yapar ve arızasını tespit ederek giderir, Yerel dağıtım haberleşme şebeke ve tesisatı kurar, bakım onarımını yapar ve arızasını tespit ederek giderir, Telsiz telefonlar arızasını tespit ederek giderir, GSM telefonlar arızasını tespit ederek giderir, TV anten sistemleri kurulumu yapar, Uydu anten sistemleri kurulumu ve yazılım güncellemesi yapar, TV anten ve uydu sistemlerinde arıza tespit ve onarımı yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Ampermetre, voltmetre, ohmmetre, avometre, multimetre vb. ölçme ve kontrol cihazları, el breyzi, havya, pense, tornavidalar, kargaburnu, anahtar takımları, su terazisi, şakül vb. el takımları, çeşitli kablolar, yalıtım malzemeleri, fiş, ray, cıvata, somun vb. gereçler, Avometre, Sinyal jeneratörleri, osilaskop, mikrofon, hoparlör, kulaklık, özel amaçlı konvektörler ve elektronik bileşenler, haberleşme sistemleri test cihazları, Bilgisayar ve ilgili yazılımlar.

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Özellikleri
Haberleşme Sistemleri Teknisyeni / Telekomünikasyon Teknisyeni olmak isteyenlerin; Fen bilimleri, bilgisayar ve yabancı dil konularına ilgi duyan ve bu alanda başarılı, elleri ve gözleri sağlam (Renk körlüğü olmayan), gözünü ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, duyma problemi olmayan (Sesleri ayırt edebilen), kapalı ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan, tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, dikkatli, tedbirli ve sabırlı, sorumluluk duygusu gelişmiş, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen kimseler olmaları gerekir.

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; Anadolu teknik liseleri ve endüstri meslek liselerinin “Telekomünikasyon” bölümü ismiyle verilmekte iken yeni uygulamaya göre Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı Haberleşme Sistemleri dalı ismiyle verilmeye başlanmıştır. Yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Çalışma Alanları
Haberleşme Sistemleri Teknisyenleri / Telekomünikasyon Teknisyenleri; haberleşme cihazlarının imali, kurulması, bakım ve onarımı konularında faaliyet gösteren Türk Telekom, TRT, Silahlı Kuvvetler, GSM şirketleri ve özel telekomünikasyon şirketlerinde çalışabilirler. Haberleşme ilk çağlardan beri insanoğlu için bir gereksinim olmuştur. İnsanlar birbirlerine mesajlarını iletebilmek için çok değişik yol ve yöntemler denemişler, bu yöntemleri geliştirmek içinde sürekli yeni arayışlar içinde olmuşlardır. İlkel ve doğal yöntemlerle başlayan haberleşme, giderek yerini daha teknik, çeşitli ve hızlı yöntemlere bırakmıştır. Artık insanlar dünyanın bir ucundan diğerine, hatta aydan dünyaya haberleşebilmektedirler. Bir zamanlar lüks sayılabilen haberleşme cihazları artık en önemli ihtiyaç haline gelmiştir. Haberleşmeye, dolayısıyla haberleşme araçlarına olan ihtiyacın artması bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmıştır.

 

Haberleşme Sistemleri Teknisyeni Meslekte İlerleme
Deneyim süresinin artması ve kişisel gayretle başteknisyenliğe kadar yükselebilirler, daha önceki yıllarda meslek liselerinin Telekomünikasyon bölümü mezunları ile yeni uygulamaya göre Elektrik – Elektronik Teknolojisi alanı Haberleşme Sistemleri dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim), Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikerliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Ses Teknikerliği, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca daha önceki yıllarda meslek liselerinin Telekomünikasyon bölümü mezunları ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği lisans programlarını; şu anki uygulamaya göre Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı Haberleşme Sistemleri dalından mezunlar ise Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Y.O.), Kontrol Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık Y.O.) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver