Güzel sanat dallarının her birinde kullanılan malzemeler nelerdir sorusunun cevabı hakkında bilgi kısaca

1 – Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir güzel sanattır. Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.

  • Edebiyat Malzemeleri: Kalem, Kağıt, Silgi, Daktilo, Klavy

2 – Resim: Yağlı, sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. Resim yapan sanatçıya ressam adı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar
  • Resim Malzemeleri: Boya(kalem,suluboya, guaş, yağlı boya, akrilik boya, mum boyası, pastel boya, kök boya), resim defteri, resim kağıdı, kalem, mürekkep, palet, silgi, tuval

3 – Heykel: Ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları,taş, çamur, tahta, maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. Heykel yapanlara heykeltıraş adı verilir.

  • Heykel Malzemeleri: Mermer, beton, betonarme, kil, kalıp çeşitleri

4 – Mimarlık: İnsanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar, tapmaklar, camiler, saraylar, bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. Sanatçılarına mimar adı verilir.

  • Mimarlık Malzemeleri: Mermer, beton, tahta, yapı malzemeleri

5 – Musiki (Müzik): Sesleri melodi haline getirme sanatıdır. Müzik, pek çok bölümlere ayrılır. Musiki bestecilerine musıkişinas denir.

  • Müzik Malzemeleri: Müzik aletleri

6 – Tiyatro: Bir hikâyenin, sahnede, oyuncular tarafından canlandırılarak temsil edilmesi sanatıdır. Bugün tiyatro eserleri, sinemalarda, radyolarda, televizyonlarda yer almaktadır. Eseri oynayan sanatçılara aktör, aktris adı verilir.

  • Tiyatro malzemeleri: Kostüm, sahne, araç, yardımcı araç, sahne malzemeleri

7 – Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. Pek çok çeşitleri vardır.

  • Dans mazemeleri: Kostüm, müzik
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver