Günlük Alınması Gereken Kalori, Günlük Alınması Gereken Kalori Değeri, Günlük Alınması Gereken Kalori Hesabı

günlük alınması gereken kalori ne kadar, Günlük kaç kalori alınmalı, günlük kaç kalori alırsam zayıflarım, günlük kaç kalori almalıyım

Günlük alınması gereken kalori miktarı nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı kilo almamak, çağımızın çok rastlanan sorunu olan obezite hastalığının önüne geçmek, esenlik içinde uzun bir yaşam sürebilmek için son derece sağlıklı beslenmek ve tükettiğimiz besinlerin kalori miktarlarına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle yaşam tarzınıza, kilonuza, cinsiyetinize ve yaşınıza bakarak günlük almanız lüzumlu olan kalori miktarını bilmenizde de fayda var.

 

Günlük kaç kalori alınmalı?

 

Günlük alınması gereken kalori miktarı birçoğumuz tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Ancak şunu söylemek gerekir ki, kalori alımı az önce bahsettiğimiz gibi yaşam tarzına, kiloya, cinsiyete ve yaşa bakarak değişmektedir. 15 yaşındaki bir çocukla 30 yaşındaki bir yetişkinin alması gereken kalori miktarı asla aynı olamaz. Aynı şekilde düzenli spor yapan aktif bir insanla metabolizması yavaş çalışan bir kişinin de aldığı günlük alması gereken kalori miktarları farklı olur.

Günlük alınması gereken kalori miktarı bireylerin metabolizma hızı baz alınarak hesaplanır. Örneğin, metabolizma hızınız 1500 ise kilonuzu korumak için günde en az 1500 kalori almanız gerekir. Metabolizma hızınızı öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Metabolizma hızı her insanda farklıdır. Bir kadının ortalama metabolizma hızı 1493, erkeğin ise 1662’dir. Bu değerlerden kadının günlük alması gereken kalori miktarının erkeğinkinden az olması gerektiğini de anlayabiliriz. Zayıflamak istiyorsanız tükettiğiniz besinlerden aldığınız kalori miktarı, harcadığınız kalori miktarından az olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver