Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm-Güneş Lekesi İçin Bitkilerle Tedavi Hakkında Bilgi

Aşağıda Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm-Güneş Lekesi İçin Bitkilerle Tedavi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm-Güneş Lekesi İçin Bitkilerle Tedavi

Güneş ışınlarının cildimizdeki pigmentasyonu tetiklemesi neticesinde ciltteki melanin oranının artması neticesinde ciltte bir takım lekeler belirebilir. Bu lekelere güneş lekeleri adı verilmektedir. Kişilerin ciltlerindeki melanin pigmenti yoğunluğuna bağlı olarak güneş lekeleri değişik şiddetlerde görülebilmektedir. Kişisel ve cilt özelliklerine göre değişmekle beraber, güneş lekeleri genelde sosyal açıdan bizleri oldukça zor durumda bırakabilen bir leke türü olarak güneş lekesi tedavi edilmelidir. Beyaz tenli ve sarışın kumral insanlarda güneş lekeleri daha fazla görülebilirken esmer tenlilerde de sık olmasa bile güneş lekeleri sorunu görülebilmektedir. Güneş lekeleri türleri, koyu veya nokta şeklinde – yaygın görüntülü türlerde olabilmektedir. Hangi tip güneş lekesi olursa olsun özellikle yaz aylarında güneş lekelerinin tedavi edilmesi şarttır. Bir dermatologa giderek güneş lekelerine tıbbi çözümler arayabileceğiniz gibi, ev yapımı bitkisel yöntemlerle de güneş lekelerini tedavi edebilirsiniz.

Güneş lekelerinin nedenleri ve sebepleri

Güneş lekeleri, güneş ışınlarının hassas ciltlerde aşırı derecede etkili olması nedeniyle oluşmaktadır. Cildimizde pigment üretimi yapan melanosit adı verilen melanin yapıcı hücreler ile cildin dış yüzeyinde keratinosit adı verilen hücrelerce üretilen pigment maddeleri cildimizi güneş ışınlarından korumaktadır. Melanosit hücreleri bir kes güneş ışınları tarafından harap edilirlerse vücudun savunma sistemi melanin üretimini savunma güdüsüyle salgıladığı hormonlar aracılığıyla hızla üretmeye başlamakta ve bu da ciltte siyah lekeler olarak görülmektedir. Güneş lekeleri adını verdiğimiz bu lekelerin temelinde güneş ışınlarının vücudun pigment üretim dengesini bozması yatmaktadır.

Güneş lekelerine bitkisel çözüm yolları ve yöntemleri

Güneş Lekeleri İçin Turp ve Limon

Bir kök turpu rendeleyerek taze sıkılmış limon suyu ile mikserde karıştırıyoruz. Bu karışımı hafif hamur kıvamına getirince güneş lekeleri şikayeti bulunan bölgeye hafifçe uygulayarak bir tür cilt maskesi olarak kullanacağız. Daha sonra maske kuruyunca ılık su ile güneş lekesinin bulunduğu, yüz, omuzlar, ense gibi bölgeleri duruluyoruz. Limonun pigment azaltıcı etkisininn yanı sıra Turp ta cilt rengini açıcı bir bitkisel etkiye sahiptir.

Güneş Lekeleri İçin Bal

İçerisinde az miktarda polen veya arı sütü bulunan balı ısıtıp çırpıyoruz ki içerisindeki polenler iyice yayılsın. Daha sonra güneş lekesi olan bölgeyi ılık bal masajı ile tedavi ediyoruz. En sona da ılık su ile durulamak kalıyor.

Güneş Lekelerine Meyve suyu karışımı

Kuşüzümü (frenk üzümü), portakal suyu ve limon suyu maydanoz suyunu eşit oranlarda taze meyvelerinden sıkarak karışım yapıyoruz. Bu sihirli bitkisel karışımı güneş lekeleri sorunu olan bölgelre uygulayacağız.

Güneş Lekeleri Aloe vera

Taze aloe vera bitkisinin güneş lekelerini hafifletici etkisi vardır. Her gün uyumadan önce güneş lekesi olan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Zamanla güneş lekelerine bitkisel çözümün işe yaradığını göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver