Güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremleri faktörleri, fiyatları markaları faydaları nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremleri faktörleri, fiyatları markaları faydaları nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremleri faktörleri, fiyatları markaları faydaları nelerdir

Güneş kremi kullanımı, sadece hassas ciltlere sahip olan için değil, normal ciltli kişiler ve güneş ışınları altında sürekli durmak zorunda olan kişiler için kesinlikle gerekli bir güneş ışınlarından korunma yoludur. Güneş kremi konusunda bilgilenmek ve güneş kremi nasıl kullanılır sorusunun evabını doğru bir biçimde bilmek, ileride sağlıklı bir cilt ile güneş ışınları nedeniyle yaşlanmış , harap olmuş ve hatta cilt kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya kalmış bir cilde sahip olma arasındaki ince yol ayrımını belirlemektedir. Güneş kremleri hakkında önemli tavsiye ve ipuçlarını bulabileceğiniz bu yazıda sizlere güneş kremleri nasıl seçilir, kullanılır, güneş kremlerinin faydaları nelerdir, güneş kremi faktörü ne anlama gelir gibi bilmeyenler için önemli sayılan bilgiler vereceğiz.

Öncelikle güneş kremi alırken aldığınız güneş kreminin Ultraviyole ışınlarının her çeşidine karşı koruma sağlamasına özen gösteriniz. Ultraviyole ışıması adı verilen güneşin zararlı ışıkları UV-A ve UV-B ışınları biçiminde 2 alt gruba ayrılmaktadır. UV-A ışınları kanser riskini artıran zararlı ışınlardır. UV-B ise daha çok güneş yanıkları ve deride soyulmaya yol açan göreceli olarak daha zararsız olan ultraviyole ışını türüdür. Alacağımız güneş kremi markası nın her iki ışın türüne karşı da koruma sağlaması gerekmektedir. Bir çok güneş losyonu UVB türü güneş ışınlarına karşı etkili iken UV-A türü kanser yapıcı güneş ışınlarına karşı herhangi bir koruma sağlamamaktadır. Bunun yanı sıra güneş kreminin içerisinde çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon, ekamsül, türü UV-A türü güneş ışınlarının etkisini azaltan etken maddeler olmasına özen gösteriniz. Burada özellikle çinko oksit önemlidir. Sadece titanyum oksit içeren güneş kremleri tek başına kanser yapıcı ultraviyole ışınlarından sizleri koruyamayabilirler.
//
Pekala ucuz güneş kremi almak kötü kaliteli krem almak manasına mı gelir. Cevabı kesinlikle hayır dır. Şayet yüksek koruma faktörü ve yukarıda saydığımız etken maddeleri içeren UV-A ışınlarına karşı kalıcı koruma sağlayan her tür güneş kremi, ucuz dahi olsa pahalı ancak koruma sağlamayanlara göre kesinlikle daha iyidir.

Güneş kremi nasıl kullanılır sorusu ise yazımızda cevaplamaya çalışacağımız diğer bir bölümü oluşturuyor. Güneş kreminin kullanımı bazı incelikler ve özellikler arz eder. Öncelikle 3 cm karelik bir cilt alanına ortalama olarak 2 ml güneş kremi sürmemiz gerekiyor. Tabi bu miktar hassas ciltli kişilerde biraz daha fazla olabilir. Güneş kremi sürüldükten sonra hemen güneşe çıkmayın ve cildinizdeki fazla kalan güneç kremlerini asla havlu ile silmeyin. Elinizle ovalayarak tüm cilde dağıtın ve derinin güneş kremini absorbe etmesini bekleyin. Güneş kremi sürülmesinden hemen sonra silinmesi veya cildin temizlenmesi durumunda güneş kreminin olumlu faydaları ve koruma etkisi sıfıra iner. Güneşlenmeye çıkmadan evvel ortalama olarak 15 ile 30 dakika önceden güneş kremleri uygulanmalı ve masaj yoluyla cilde yedirilmelidir. Ayrıca güneşte kaldığınız ilk yarım saatin ardından tekrar güneş kremi sürmeniz gerekir. Bu ilk güneş kremi sürülmesinden sonra uzun süreli güneş banyosu yapanlar, her 2 saatte bir güneş kremi sürmeleri gerekmektedir.Yüzenler için ise bu süre saate 1 e düşmektedir.

Piyasada ve eczanelerde çok değişik markalar adı altında güneş kremleri satılmaktadır. Nivea güneş kremi (suntan oil), Sebamed Yüksek Korumalı Güneş Kremi, Acnecinamide Güneş Kremi, Vivatinell Güneş Kremleri, Avon Güneş Kremleri, coppertone güneş kremi bunlardan bazılarıdır.

Güneş kremi faktörü ne demektir: Güneş kremlerinin güneşin zararlı ışınlarından korumasının ölçümü için koruma faktörü (SPF) denilen bir ölçüm birimi geliştirilmiştir. Hassas cilti kişiler için koruma faktörü oranı asgari 50 SPF olması gerekirken normal hayatta ve bahar aylarında 15 – 25 arası koruma faktörlü krem yeterli olmaktadır.

//

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver