Güneş Işınlarının Zararlarından Korunma, Güneş Işınlarının Zararlarından Korunmak Yolları, Güneşin Etkilerinden Korunma

güneşin zararlarından korunma, güneşin zararlarından korunmak için, güneşin zararlarından nasıl korunabiliriz, güneşin zararlarından nasıl korunmalıyız

Güneşin zararlarından nasıl korunuruz?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce sizlerle güneşin cildimize ve vücudumuza ne tür olumsuzluklarının bulunduğundan bahsetmiş, ancak detaylı olarak alınması gereken önlemlere girmemiştik. Şimdi ise bu açığı kapatmak için güneşin zararlarından korunma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede yaz aylarında hem sağlığınızı hem de cildinizi nasıl korunmanız gerektiğini öğrenmiş ve önlemler almış olacaksınız.

 

Dermatolog Dr. Makbule Dündar, güneşin zararlarından korunma yollarından bahsederek tehlikeli hastalıkların nasıl önlenebileceğini anlatıyor:

Dermatolog Dr. Makbule Dündar’ın katılmış olduğu bir programda güneşin etkilerden bahsederken en çok açık tenli, sarışın ve kızıl bayanların güneşin ışınlarından etkilendiğini açıkladı. Açık tenli bayanların güneş ışınları ile bronzlaşmasının çok tehlikeli olduğunu anlatan Dündar, bu kişilerin mümkün oldukça güneş ışınlarından uzak kalmalarını ve sokağa çıkarken yüksek faktörlü bir güneş kremi ya da losyon kullanmalarını önerdi.

Cilt kanseri, deri yaşlanmaları, cilt yanıkları, erken yaşlanma gibi sorunlara yol açan güneş ışınlarına karşı alınması gereken önlemler için güneşin tam tepede olduğu öğle vakitlerinde dışarıya çıkılmamasını, çıkılacaksa da güneş kremi ya da losyon sürmelerini önerdi.

Kullanılan güneş kremi ve losyonların UVA ve UVB tipi güneş ışınlarına karşı korumasının olmasına da dikkat edilmelidir dedi. Uzun vadeli zararlara yol açan bu ışınlar hem estetik görünümü hem de sağlığı önemli derece etkilemektedir.

Güneş alerjisi olanların ise muhakkak tedavi olması gerektiğine değinen Dündar, zamanında müdahale edilmez ise ölüme kadar götüren sorunların kaçınılmaz olduğunun da altını çizdi.

Güneş kremleri ve losyonları kadar göz sağlığını koruyan güneş gözlükleri ve şapkalarında güneşten korunmada büyük etkiler var. Özellikle çocuklar şapka takmadan yaz aylarında dışarıya adım atmamalıdır. Güneş gözlüğü seçerken de göz sağlığımızı koruyacak olan güneş gözlüklerinin seçilmesini öneren Dündar,  güneş gözlüklerinin fiyatına aldanılmamasını sözlerine ekledi.

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli? Tıklayın!
Güneş kremi kaç faktör olmalı? Tıklayın!

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver