Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli Etmeliyiz-Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Bilgi

Aşağıda Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli Etmeliyiz-Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli Etmeliyiz-Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında bazıları için aksesuar çoğu için ise güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı gözümüzü korumak amacıyla takılan güneş gözlükleri sanıldığının aksine göz sağlığına ciddi etkileri olan bir aksesuardır. Yanlış gözlük seçimi göz sağlığınızı riske atmanız anlamına geliyor. Tabi her işte olduğu gibi işin tüketim ve tüketici tarafında da uzmanlık gerekiyor. Her önünüze gelen gözlüğü ucuz fiyata bulduğunuz için almamalısınız. Diğer yandan da gözlük alırken bir takım incelikler ve ipuçları devreye giriyor. Şimdi hemen soracaksınzı “güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz” diye…

Bizler de bu soruyu kendimize dğeil işin uzmanına sorduk ve gerçekten çok faydalı ve önemli bilgiler elde ettik. Şimdi Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelermiş bir bakalım:

Güneş gözlüğü alırken dikkat edecekleriniz Özellikle ozon tabakasının delinmesinin güneş gözlüğü kullanımını zorunlu hale getirdiğini belirten Dr. Topçu, günümüzde her yüz tipi için değişik marka ve modellerde pek çok güneş gözlüğünün rahatlıkla bulunabildiğini, ancak güneş gözlüğü seçerken bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğine işaret ettiÇanakkale Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Topçu, yaz mevsiminin vazgeçilmez aksesuarı arasında bulunan güneş gözlüklerinin göz sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle ozon tabakasının delinmesinin güneş gözlüğü kullanımını zorunlu hale getirdiğini belirten Dr. Topçu, günümüzde her yüz tipi için değişik marka ve modellerde pek çok güneş gözlüğünün rahatlıkla bulunabildiğini, ancak güneş gözlüğü seçerken bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Yanlış güneş gözlüğü seçiminin göz hastalıklarına neden olabilecek ciddi sorunlar yarattığını belirten Dr.Topçu, ?Seyyar tezgahlarda satılan güneş gözlüklerinden çok, ultraviyole ışınlarını kestiğine dair sertifikası bulunan gözlükler tercih edilmelidir. Güneş gözlüklerinde ultraviyole ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir tescilin olması gerekmektedir? dedi.

Sağlık Bakanlığının, ithal tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirdiğini anımsatan Dr. Topçu, gözlük alımında şu denemelerin yapılması uyarısında bulundu: ?Satın alınan güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun. Ardından gözlüğü aşağı yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camında dalgalanmalar oluyorsa gözlük camı kalitesizdir. Camda çizik olmamalıdır.?

güneş gözlükleri

 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ YÜZ ŞEKLİNE GÖRE SEÇİLMELİ?

Dr. Topçu, güneş gözlüğü seçiminin yüz şekline göre yapılması gerektiğini, gözlüğün yüze tam olarak oturmaması durumunda gözün, yan kısımlardan sızan zararlı güneşin ışınlarına maruz kalabileceğini kaydetti.

Güneş gözlüğünde, kullanılan camların renginin de çok önemli olduğuna dikkati çeken Dr. Topçu, şunları kaydetti:
?Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olması gerekiyor. Amber ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerini algılamakta zorluk çekilmesine neden oluyor. Trafikte araç kullanırken kesinlikle bu renkte güneş gözlüğü takılmamalıdır. Yine mavi renkli camların, güneş ışınlarının daha çok göze yansımasına neden olduğu için bu cam renkli gözlüklerde tercih edilmemelidir.?

güneş gözlükleri modelleri
güneş gözlüğü modelleri
bayan güneş gözlükleri

güneş gözlüğü fiyatları

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver