Güdümlü Mermi Nedir Hakkında Bilgi

Güdümlü Mermi Nedir

Güdümlü Mermi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Güdümlü Mermi Nedir, Güdümlü Mermi Ne Anlama Gelir, Güdümlü Mermi Ne Demektir, Güdümlü Mermi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Güdümlü Mermi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Güdümlü Mermi Anlamı

Hedefine gelişi güzel değil de, herhangi bir biçimde güdülerek ulaşan mermi. Genel olarak güdümlü mermi denmekle birlikte günümüz güdümlü mermilerinin hemen hepsi de itici güçleri bir roketten oluştuğu için, füze (roket) adıyla da anılır. Güdüm sistemleri çok değişiktir. Kısa menzilli mermiler genellikle arkalarında bıraktıkları ve uçları kumanda kutusuna bağlı iki ince tel aracılığıyla hedefe yöneltilirler.

Daha karmaşık sistemler, hedefe yönelik bir radyo dalgaları demetinden ya da yörüngeyi tarayıp gerekli düzeltmeleri yaptıran radar ya da lazer beslemeli bir bilgisayara dayanır. Güdümlü mermiler, hedefi, hedeften yayılan ya da yansıyan dalgaları yakalayan aygıtları aracılığıyla bulurlar. Bazıları kızılötesi ışın biçimindeki ısıya yönelirler. Bazıları ise radarlıdır. Çoğu elektronik olarak yanıltılabilirler. Birçoğunun hedefi ve uçuş planı önceden saptanır ve uçuş sırasında yörüngeden sapınca gerekli düzeltmeler yapılır.

Uzun menzillilerde yörünge ve hız değişimlerini gözleyen jiroskoplu, bilgisayarlı, karmaşık otomatik kontrol sistemleri vardır. İlk güdümlü mermiler II. Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından yapılıp kullanıldı (V-1 ve V-2). Daha çok özel adları ya da kodlarıyla bilinen güdümlü mermiler; kısa menzilli, orta menzilli (6.000 km.) ve uzun menzilli (kıtalararası balistik mermi, ICBM, 11.000 km.) gibi üç sınıfa ayrılırlar. Ayrıca karadan-karaya, havadan-havaya, denizaltıdan-havaya vb. atılış biçimlerine göre de sınıflandırılırlar.

Konu ile ilgili aramalar: Güdümlü Mermi Nedir Güdümlü Mermi ödev ara Güdümlü Mermi kelime anlamı Güdümlü Mermi sözlükte ara Güdümlü Mermi ansiklopedi bilgi bankası ara Güdümlü Mermi ne demek Güdümlü Mermi neye denir

Güdümlü Mermi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver