Gübre Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Nasıl Üretilir Hakkında Bilgi

Gübre Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Nasıl Üretilir

Gübre anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gübre Nedir, Gübre Ne Anlama Gelir, Gübre Ne Demektir, Gübre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gübre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gübre Anlamı

Topraktaki bazı kimyasal elementler bitkiler için su ve güneş ışığı kadar gereklidir. Suyla birlikte emilen bu elementler azaldığında ya da tükendiğinde toprağın verimi düşer, bitkiler sağlıklı gelişemez. Bu durumu önlemek için toprağa karıştırılan ve gerekli elementleri içeren her çeşit maddeye “gübre” denir.

Doğada gübre yerini tutan pek çok madde vardır. Bunlardan bazıları canlıların yapısında bulunan organik maddelerdir. Bazıları da yer kabuğundaki mineralli toprak ve kayaçlardan elde edilir. Çiftlik hayvanlarının yataklık samanlarına karışan idrar ve dışkılarından oluşan gübreye “çiftlik gübresi” denir.

Ticarî olarak üretilen içinde azot, potasyum gibi minerallerin olduğu gübrelere “sun’î gübre” denir.

Doğal Gübreler:

Doğal gübreler bitki ve hayvanlardan sağlanır. Bunların en önemlisi guano denilen kurutulmuş kuş gübresidir. Bu gübrede % 12 azot ve % 12 fosfor pentaoksit vardır. Bütün doğal gübreler azot ve fosfor temin ederler. Fakat sentetik gübrelerden daha pahalı oldukları için, modern ziraatte çok az kullanılırlar. Bununla beraber doğal gübreler daha yavaş tesirli oldukları, suda daha az çözündükleri için, çim tohumlarına, yeni filizlerin köklerine zarar vermezler. Bu özellikleri dolayısıyle sebze ve çiçek yetiştiriciliğinde tercih edilirler. Doğal gübrelerin bir diğer katkısıda toprak yapısını düzeltmesidir.

Doğal gübrelerden en önemlileri; ahır gübresi, kompostlar ve yeşil gübredir.

Yapay Gübreler

Yapay gübreler, sıvı ve katı halde bulunur. Genellikle taşınması ve depolanması kolay olduğundan, katı ve granül haldekiler tercih edilir. Eskiden kimyevi gübreler toz halinde yapılmaktaydı. Toz halindeki gübreler çok nem çekici ve taşınması zor olduğundan terk edilmiştir. Sıvı gübreler ise gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Gübreleme, genellikle ilkbaharda yapılır. Fakat kışın hafif ve yağışlı geçtiği bölgelerde sonbaharda yapılmaktadır. İstenirse ekstra olarak bitkinin büyüme mevsiminde katı gübre, mevsim ortasında ise sıvı gübre kullanılır. Uçucu özellikte olan gübreler, toprak altına konur. Bitki köklerinin, toprağın derinliklerine gitmesi sağlanır.

Toprağın yapısına ve yetiştirilen bitkinin çeşidine göre azot, fosfor ve potas ihtiva eden yapay gübrelerin dekara verilecek miktarları hesap edilir ve buna göre verilir.

Konu ile ilgili aramalar: Gübre Nedir Gübre ödev ara Gübre kelime anlamı Gübre sözlükte ara Gübre ansiklopedi bilgi bankası ara Gübre ne demek Gübre neye denir

Gübre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver