Guatr Belirtileri, Guatr Belirtileri Nelerdir, Guatr Hastalığı Belirtileri

guatr hastalığı ne gibi belirtiler gösterir, guatr hastalığı ne gibi şikayetler gösterir, guatr hastalığının şikayetleri nelerdir, guatr şikayetleri

Guatr hastalığının belirtileri

Toplumumuzda hemen hemen herkesin bildiği bir rahatsızlık olan guatr, git gide yaygınlaştı ve artan çeşitliliği ile de bazı kişilerin yaşam kalitesini düşürdü, bazılarının da yaşama ümidini elinden aldı. Günümüe neredeyse 10 kişiden 5′i guatr oluyor ve erken evrelerde fark edilip tedavisine başlanılmadığı anda hastanın hayatını tamamen olumsuzluklar doluyor. Bu rahatsızlıktan bir an evvel kurtulmak için erken evrelerde tedavi şart. Tedavinin başlaması için ise guatr belirtileri olan bir takım şikayetleri bilmek ve bu şikayetlerin görülmeye başlamasıyla hekime başvurmak gerekir. Peki nedir guatr belirtileri?

Sponsorlu Bağlantılar

Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Neslihan Kurulmuş, guatr hastalığı hakkında bizleri aydınlatıyor. Kurulmuş genelikle bu hastalığın belirtilerini başka hastalıklardan kaynaklandığını zannederek hastalara yanlış tedaviler uygulandığını söylüyor. “Depresif şikayetlerle psikiyatriste başvuran çok sayıda kişi aslında tiroit hastası olduğunu bilmiyor” diyen Kurulmuş tıp dalında tiroit diye adlandırılan guatr hastalığı hakkında şunları söyledi:

“Temelde guatr hastalığını yaratan organ ‘tiroit’ denilen boynun önünde yer alan 20 gramlık küçük bir dokudur. Doku küçük ama fonksiyonu çok fazladır. Hormonları üretme mekanizması karışıktır. Orada rol alan birçok madde, enzim ve kullanılan elementler vardır. Bu nedenle mekanizmanın her basamağında hastalık çıkabilir. Hastalığın en temel nedeni -bizim ülkemizde de en sık görüleni- iyot eksikliğidir. Buna bağlı olarak ise tiriotte büyümeler oluşur, çalışması değişir.”

Guartr hastalığının belirtileri nelerdir?

Guatr hastası olan kişinin guatrı nasıl çalışıyor, hormon üretimi iyi mi diye iki şekilde değerlendirilir ve buna bağlı olarak hem şikayetlerde hem de tedavide değişiklikler ortaya çıkar. Çünkü guatr hormonu diğer organların sistemlerinin çalışmasını da direk olarak etkilemektedir.

Guatr hastalığının en yaygın belirtileri halsizlik, yorgunlu, saç dökülmeleri, cilt kuruluğu, kaşıntı, tırnak batması ve kabızlık sorunlarıdır. Bu şikayetlerin husule gelmesi durumunda geç kalmadan hekime başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Aksi durumda çok daha ciddi sorunlarla karşılaşacaksınız. Sağlıklı günler…

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver