Grizu Nedir Grizu Patlaması Hakkında Bilgi

Grizu Nedir Grizu Patlaması

Grizu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Grizu Nedir, Grizu Ne Anlama Gelir, Grizu Ne Demektir, Grizu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Grizu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Grizu Anlamı

Kömür ocaklarında normal sıcaklık ve basınçta ortaya çıkan ve havayla patlayıcı karışım yapan metan gazı. Özellikle kömürün parçalanması sırasında açığa çıktığı gibi, bitümlü şist, asfaltlı kireçtaşı, potasyum ve tuz ocaklarında da açığa çıkabilir. Kimi kömür yataklarında bulunmayabilir. Ancak grizulu ocaklar çok tehlikelidir. Yoğunluğu havanınkinin yarısı kadar olan metan, maden ocağının üst kısmında birikir. Bu yüzden bu ocaklar aşağıdan yukarıya doğru havalandırılır. İçinde %6′dan çok metan olan hava, patlayıcıdır. Grizu patlamaları Davy’nin geliştirdiği ve alevi tel kafes içinde tutan emniyet lambalarıyla önlenebilmiştir. Elektrikli aydınlatma ve iyi havalandırma bu tehlikeyi bütünüyle önler.

Konu ile ilgili aramalar: Grizu Nedir Grizu ödev ara Grizu kelime anlamı Grizu sözlükte ara Grizu ansiklopedi bilgi bankası ara Grizu ne demek Grizu neye denir

Grizu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver