Grip Aşısı, Grip Aşısı Hangi Ay Yapılmalı, Grip Aşısı İçin Uygun Zaman Nedir

grip aşısı ne zaman yapılır, grip aşısı ne zaman yapılmalı, grip aşısı yaptırma, grip aşısı yaptırmak için

Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı?

Havaların soğumasıyla en çok husule gelen sağlık problemi şüphesiz grip ve soğuk algınlığı olduğundan, gripten korunmak için sağlıklı beslenmeyi öneren uzmanlar aynı zaman da grip aşısı yaptırılmasını da önermekteler. Grip aşısı, kişiyi gripten ve gribin yaşattığı sıkıntılardan koruyan ve kış mevsiminde vücudun bakteri ve enfeksiyonlara karşı direncini arttıran bir aşıdır. Bilhassa çocuklarda tehlikeli olabilen grip, grip aşısı yaptırılarak önlenebilir. Ancak grip aşısının yaptırılma zamanı da çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Grip olmaktan korunmak için, gribe yakalanma ihtimali yüksek olan kişiler Eylül ve ekim ayı girer girmez grip aşılarını yaptırmalıdırlar. Grip aşısının her yıl yaptırılması gerektiğini söyleyen Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon , ”Özellikle risk gruplarında yer alanlara mutlaka grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. 65 yaşın üzerindekiler, kronik hastalığı bulunanlar, diyabet, böbrek, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar mutlaka aşı yaptırmalı. İsteyen herkese de grip aşısı yapılabilir” diye konuştu.

Aynı zaman grip aşısı, gribe yakalanma riski yüksek olan kişilere ücretsiz olarak da yapılabilmektedir. Prof. Dr. Dökmetaş, bu konuyu da şöyle açıkladı: ” Sonbahar tam aşı olma mevsimi. Çünkü aşıdan 10-15 gün sonra koruyuculuk başlıyor. Ancak kişi aralık ayında aşı yaptırmak isterse ‘aşı olamaz’ diye bir şey yok. O güne kadar bir salgın olmamışsa, kişi sonraki salgınlardan kendini koruyabilir. Aşı olanlarda gribe karşı korunma oranı yüzde 90′lara kadar çıkabiliyor. Grip aşısının 6 ay kadar koruyuculuğu var. Bu aylarda yapılan aşı nisan, mayısa kadar koruyor.”

Grip aşısının yan etkileri: Her aşıda bulunan yan etkiler gibi grip aşısı yaptırmanın da bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar; hafif ateş ve kırgınlıkdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver