Greyfurt Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir Yararları Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Greyfurt Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir Yararları Ve Faydaları

Greyfurt Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir yararları ve Faydaları
Greyfurt anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Greyfurt Nedir, Greyfurt Ne Anlama Gelir, Greyfurt Ne Demektir, Greyfurt Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Greyfurt ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Greyfurt Anlamı

Greyfurt Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir Greyfurtun yararları ve Faydaları
Greyfurt (Citrus paradisi), sedef otugiller (Rutaceae) familyasından bugün birçok çeşit ve kültür formları yetiştirilen, yaprak dökmeyen meyve türü.

Greyfurt 1750 li yıllarda Jamaika’da ortaya çıkmış doğal hibrid bir türdür zira Jamaika’nın yerli tatlı portakalının yanında yetiştirilmek üzere Kaptan Shaddock tarafından Güney Asya’dan getirilen yine bir turunç cinsi olan pomelo türü bu adada dikildiğinde bu iki türün birbiriyle tozlaşmaya girdiği ve bunun sonunca 3. bir tür olan greyfurt’un ortaya çıktığı görülmüştür. Jamaika’dan dünyaya bu tür yayılmıştır. En çok greyfurt üretimi yapan ülke Amerika’dır.

Yaprakları derimsidir. Çiçekleri beyazımsı renkli, meyveleri büyük, toparlak yassı, açık sarı renkli, ince kabuklu, bol usarelidir. Meyvelerinin çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. Meyve dilimlerinin kabukları soyulunca acılık kalmaz, rahatlıkla yenebilir.

Meyvelerinden gıda olarak istifade edilir. C vitamini bakımından zengindir. Meyve kabuklarından marmelat yapılır.

Hazmı kolaylaştıran ve kabızlığı önleyen greyfurt mikropları öldürme özelliği ile faydalı bir besindir.

Yan etkileri

Yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan P-450 3A4 isimli bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Greyfurt Nedir Greyfurt ödev ara Greyfurt kelime anlamı Greyfurt sözlükte ara Greyfurt ansiklopedi bilgi bankası ara Greyfurt ne demek Greyfurt neye denir

Greyfurt ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver