Grev Nedir Grev Hakkı Hakkında Bilgi

Grev Nedir Grev Hakkı

Grev anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Grev Nedir, Grev Ne Anlama Gelir, Grev Ne Demektir, Grev Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Grev ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Grev Anlamı

Bir işyerinde çalışan işçilerin topluca işi bırakmaları; işbırakımı. Sözcük, Paris’te eskiden işsizlerin toplandığı Place de la Grève adından gelmektedir. İşçiler, ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltmek, korumak ve daha genel taleplerini kamuoyuna duyurmak, işveren ya da hükümete kabul ettirmek amacıyla greve gidebilirler. Buna göre grevler “ekonomik” ya da “siyasal” amaçlı olurlar. Grev, bir işyerinde işi ya tamamen durdurmak ya da önemli ölçüde aksatmak biçiminde yapılır. İşçiler kendi aralarında anlaşarak greve gidebilecekleri gibi, bir örgütün (genellikle sendika) verdiği karara uyarak da işi bırakabilirler. Bütün işyerlerinde topluca uygulanan işbırakımına “genel grev” denir. Günümüzde grev, birçok ülkenin kanunlarınca yasal bir hak sayılmış, kimi ülkelerde ise kısıtlanmış ya da tamamen yasaklanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Grev Nedir Grev ödev ara Grev kelime anlamı Grev sözlükte ara Grev ansiklopedi bilgi bankası ara Grev ne demek Grev neye denir

Grev ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver