Gözlük ve Lens-Gözlük Mü Lens Mi Daha İyi ve Kullanımı Açısından Faydalı? Hakkında Bilgi

Aşağıda Gözlük ve Lens-Gözlük Mü Lens Mi Daha İyi ve Kullanımı Açısından Faydalı? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gözlük ve Lens-Gözlük Mü Lens Mi Daha İyi ve Kullanımı Açısından Faydalı?

Göz bozukluğu çeken ve bunu opik yöntemler ile bir şekilde tedavi ettirmek isteyenlerin göz operasyonları ve lazerle göz çizdirme operasyonu veya cerrahi göz ameliyatları haricinde tercih edebileceği 2 ana seçenek, gözlük veya kontakt lens kullanımıdır. Peki gözlük mü daha faydalı yoksa kontakt lens mi? Gözlüğün yan etkileri ve zararları ile kontakt lensin yan etkileri ve zararları karşılaştırıldığında neye karar vermek gerekiyor. Tabi buradaki karar elbette size kalmış bir şey. Bizlerin sizlere verebileceği ise gozluk ve lensin karsilastirmasi olacaktır. Öncelikle kontakt lens kullanım ipuçları hakkında ve nerelerde hangi hastalıklarda kullanılır o konu hakkında kısa bilgiler verelim. Sonra da gözlük ve lens karşılaştırması yapalım.

Kontakt Lens Kullanımı Nasıl Olmalıdır
Kontakt lensler gözlüğe alternatif olarak üretilmiş ve giderek yaygınlaşan kullanım alanı bulmuştur.
Kontakt lensler zorunlu olarak kullanılmakla beraber kozmetik ve refraksiyon kusurunu düzeltmek için optik amaçlı da kullanılmaktadır.

Kontakt lenslerin zorunlu kullanım alanları:
-Kornea (Saydam Tabaka) yüzey düzensizliğine bağlı olarak gözlükle iyi bir görme düzeyi elde edilemiyorsa,
-Göz içi lensi konulmayan tek taraflı katarakt ameliyatlarından sonra.
-Tek taraflı görüş bozukluklarında-İki göz arasındaki görme bozukluğunun 1 dereceden fazla olduğu durumlarda-Yüksek astigmatta-Yüksek miyopide-Spor yaparken-Gözlük veya yardımcı araçlar kullanılmak istenmediğinde-Kötü hava şartlarında-Göz rengi değiştirilmek istendiğinde

Lenslerin Kozmetik amaçla kullanım alanları:
-Yaygın olarak göz rengini değiştirmek için; seyrek olarak çeşitli nedenlerle oluşabilen kornea lekeleri, iris dokusu kayıplarını kapatmak için kullanılmaktadır.
-Optik amaçlı kullanımda gözlük takmak istemeyen kişilere sunulan çeşitli seçenekler bulunmaktadır.
-Astigmatizması olmayan veya 1 Derecenin altında olan kişilere yumuşak, şeffaf veya renkli kontakt lens uygulanabilmektedir. 1 derecenin üstünde astigmatizması olan kişilere gaz geçirgen (Yarı sert) kontakt lens veya yumuşak torik lens uygulanabilmektedir.
-Yumuşak şeffaf veya renkli kontakt lensler uzun süre kullanılabilen (1-2 yıl) veya sık değişim lensleri (1-2 ay) olarak üretilmektedir.
-Özellikle aralıklı olarak lens kullanmak isteyen kişilere sık değişim lensleri önerilmektedir. Yıl sonu, hafta sonu tatillerinde; spor yaparken kullanımı son derece rahat olmakta, belirgin bir özgürlük ve estetik sağlamakta ve çok daha ekonomik olarak kullanımı mümkün olmaktadır.

Gözlük mü Kullanmalıyım Lens mi- Lenslerin ve Gözlüklerin Kullanımının Faydaları Zararları

Kontakt Lens ve Gözlüklerin Karşılaştırılması çok merak edilen bir konudur. Aşağıdakileri okuyun ve özel durumunuza göre gözlük veya lens tercihinizi belirleyin. Tabi bu arada göz doktorunun tavsiyesini kesinlikle uygulayın.

Kontakt lenslerin faydaları ve üstünlükleri;

Keratokanus, anizometropi gibi vakalarda, kontakt lenslerin gözlüklere göre bazı üstünlükleri vardır: Kontakt lensler gözün hareketlerini izlediklerinden, görme alanını sınırlamazlar. Göze yakın oldukları için de, özellikle kırma gücü yüksek merceklerdeki gibi görüntünün büyümesine ve küçülmesine neden olmazlar. Bu sebeple, iki göz arasında üç dereceden yüksek kırılma farklılıklarını düzeltebilirler. Oysa bu düzeltme gözlükle olanaksızdır. Kontakt lenslerin sürekli gözyaşı salgısıyla ıslanmalarına karşın, görüntünün net kalması ilginçtir. Keratokonus (ağır bir saydam tabaka bozukluğu) gibi normal merceklerle düzeltilemeyen astigmatlık olgularında , mutlaka saydam tabaka lensleri kullanılması gerekir.

SERT LENSLERİN FAYDALARI

Yapıları değişmez
Gözlük camına eşit ya da daha iyi görüntü sağlar
Daha geniş görüntü sağlar
Görüntüler doğal boyuttadır
Astigmatlığı düzeltir

Sert Lenslerin Zararlari ve Yan Etkileri :

Kolayca düşebilirler
Lens ile göz arasına yabancı cisimler girebilir.
Saydamtabakada ödem ve aşınmalara yol açabilir.
Altı ayda bir göz muayenesi gerekir.
Bir-iki haftalık uyum dönemi vardır.

YUMUŞAK LENSLERİN FAYDALARI

Sporculara ve fiziksel etkinliğin öne çıktığı işlere yapanlara önerilir.
Gözden kolay düşmezler
Tozlar lensin altına geçemez.baktabul
Görmede bulanıklığa yol açmazlar.
Gözlük camına eşit ya da daha iyi görüntü sağlarlar.
Daha geniş görüş alanı sağlar.
İlk takışta uyum sağlanır.

Yumusak Lenslerin Zararlari ve Yan Etkileri :

Sert lenslere göre daha kısa süre dayanır.
Yapıları değişebilir.
Her gün temizleme gerekir.
Saydam tabakada ödeme yol açabilirler
Altı ayda bir göz muayenesi gerekir.
Göz damlası göz pomadı kullanırken çıkarılmaları gerekir.

GÖZLÜKLERİN FAYDALARI VE AVANTAJLARI

İhtiyacın asgariden giderilmesi amaçlandığında ucuz fiyata edinilmesi mümkündür.
Küçük çocuklarda ve koordinasyonu bozuk hastalarda kontak lensin manüplasyonu,takılıp çıkarılması,temizlenmesi ikinci bir kişinin yardımını gerektirir.Bu durumda gözlük tercih edilir.
Kontakt lens gibi göze ve korneaya direkt temas olmadığı için ,korneada çizilme ve yaralanmalara veya mikrobik kontaminasyona neden olmaz
Çıkarılması takılması kolay her an her yerde yapılabilir.
Temizlenmesi kolaydır.
Görüşü iyileştirme özelliğinden başka amaçlarla da tercih edilebilir. Koruyucu olması, moda unsuru olması,yaşam sitili olması gibi
Yüksek astigmatizma ve presbiopi gibi kontakt lensin çözüm olamadığı göz kusurlarında özellikle tercih edilir ve alternatifsizdir.
Sanıldığının aksine insanlar gözlüğe bir an önce atılacak zorunlu gereç olarak bakmaz ve gözlük kullanmaktan dolayı rahatsızlık duymazlar.

Gözlük Kullanmanın Zararlari ve Yan Etkileri:

Özellikle yüksek numaralı merceklerin ağırlığı sorun olabilir.
Görüntünün boyutları değişebilir,biçimi bozulabilir.
Sınırlı görüş alanı sağlar.
Gölgelenmeler oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver