Gözlem Nedir Hakkında Bilgi

Gözlem Nedir

Gözlem anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gözlem Nedir, Gözlem Ne Anlama Gelir, Gözlem Ne Demektir, Gözlem Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gözlem ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gözlem Anlamı

Bir yazıyı, bir yapıtı yazmadan önce konuyla ilgili olarak gerekli verileri edinebilmek için yapılan bilgilenme, deney, inceleme, ve araştırma yapma işi.

Gözlem, zaman alan, sabır ve özen isteyen bir uğraştır; ama yazılara gerçeklik, canlılık ve ilgi çekicilik katar. Özellikle gerçekçi sanat akımına bağlı yazarlar gözleme çok önem vermişlerdir. Öyle ki, yapıtlarını yaptıkları gözlem temeline oturtmuşlardır.

Gözlem yönteminin gereği olarak canlı varlıkların, olayların ve nesnelerin yalnızca gözle görülmesi yeterli değildir. Gerçeklerin tam olarak kavranabilmesi için, olayların öncesinin, neden ve niçinlerin de bilinmesi gerekir. Bunlar bilinmediği sürece sağlıklı sonuçlara ulaşılamaz.

Gözlem yapmak betimlemeler için de gerekir. Gözlem yaparak varlıkların dış görünüş özellikleri, ruhsal yapıları ve davranışları tanınır. Böylece tanıtılacak varlıklar daha gerçek ve ayrıntılı olarak tanıtılarak yazılara değer kazandırılır.

Gözlem iç gözlem ve dış gözlem olarak iki türlü yapılır. Varlıkların iç dünyasını (ruhsal, duygusal ve düşünsel özelliklerini) gözlemlemek ve anlatmak iç gözlemdir. Varlıkların dış görünüşlerini gözlemleyerek anlatmak dış gözlemdir.

Gözlem Çeşitleri

Gözlem zamanlamasına göre: Araştırma öncesi gözlem ve araştırma içi gözlem[2]
Araç-gereç kullanımına göre: Araçlı gözlem ve araçsız gözlem[2]
Gözlemcinin konumuna göre: Katılımcı (doğrudan) gözlem (participant observation) ve hazırlanmış (yapılandırılmış) gözlem (structured observation)[2]
Gözlemi yapan kişiye göre: Birinci elden gözlem (primary observation), ikinci elden gözlem

Konu ile ilgili aramalar: Gözlem Nedir Gözlem ödev ara Gözlem kelime anlamı Gözlem sözlükte ara Gözlem ansiklopedi bilgi bankası ara Gözlem ne demek Gözlem neye denir

Gözlem ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver