Göz Tembelliği, Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir, Göz Tembelliği Ne Demek

göz tembelliği nedir, göz tembelliği tedavisi, göz tembelliği ve tedavi yöntemleri, göz tembelliğinin teavisi

Göz tembelliği ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Şaşılık problemi olanların bir çoğunda göz tembelliği sorunu meydana gelir. Göz kaymaları ve şaşılık tedavi edilmediği zaman göz tembelliğine yol açmaktadır. Şaşılık probleminiz varsa ve gözünüz iyi görüyorsa zamanla göz tembelliğinden dolayı görme sorunu yaşayabilirsiniz.

 

 

Göz kaymaları zamanında tedavi edilmezse görme kaybı ortaya çıkar. Göz kaymaları sonucu ortaya çıkan göz tembelliği ek bir tedavi ister. Çünkü göz kayması gözlük yada ameliyat ile tedavi edilse bile ayrıca göz tembelliği içinde tedavi uygulanır.

Göz tembelliği tedavisi aslında küçük yaşlarda yapılmalıdır. İleri ki yaşlarda tedavinin başarı şansı biraz daha düşük olabiliyor. Göz tembelliği tedavisinde ilk olarak kapama yöntemi uygulanır. Normal olan göz kapatılarak resim yapma, bilgisayar kullanma önerilir. Göz tembelliği olan göz böylece yorularak daha iyi çalışmaya başlayacaktır. Ama bu tedavi yöntemi çocuklarda pek başarılı olmuyor. Çünkü çocuk gözünü kapatmayı reddediyor ve sürekli gözü açık dolaşıyor.

Göz tembelliği için kullanılan bir başka tedavi yöntemi ise CAM uygulamasıdır. Sağlam olan göz kapatılarak CAM denilen aletin üzerine boyama gibi faaliyetler yapılır. Kapama ve  CAM tedavisi dışında damlalar ve gözlüklerle sağlam olan gözün bulanık görmesi sağlanır. Bu yöntemde tembel olan gözü daha iyi çalışmaya zorlamak için uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver