Göz Tansiyonu Nedir-Göz Tansiyonunun Nedenleri ve Glokom Tedavisi Nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Göz Tansiyonu Nedir-Göz Tansiyonunun Nedenleri ve Glokom Tedavisi Nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Tansiyonu Glokom Nedir-Göz Tansiyonunun Nedenleri ve Glokomun Tedavisi Nelerdir

Göz tansiyonu da olur muymuş demeyin. Gözdeki ince kılcal damarlar vücuttaki tansiyon yani kan basıncının artışına en duyarlı bölgelerin başında gelmektedir. Göz tansiyonunuzun olup olmadığını bir takım göz tansiyonu belirtileri ile kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca göz tansiyonu sanıldığı gibi tedavi olanağı bulunmayan bir göz rahatsızlığı da değildir. Bilim insanları her türlü hastalığın tedavisi için çalıştıkları gibi göz tansiyonu tedavisi için de bir hayli çaba harcıyorlar ve elbette bu çabaların karşılığı da alınıyor.

Araştımacılar göz tansiyonu hastalığının yakında tamamen tedavi edilebileceğini belirtiyorlar. Kanadalı araştırmacılar, göz tansiyonunun çok yakında tamamen tedavi edilebileceğini söylediler.

Experimental Eye Research isimli dergide yayınlanan çalışmada, insan gözünde tanımlanamayan bir dolaşım şekli keşfettiklerini belirten Kanadalı araştırmacılar, bunun glokom (göz tansiyonu) için önemli ipuçları sağlayabileceğini ifade ettiler.

İnsan gözünün sıvı pompalamak ve sıvıyı dokuların dışına atmaktan sorumlu dolaşım olan lenf ihtiyacında olduğu düşünülüyordu. Fakat şimdi Toronto Üniversitesi ve St. Michael’s Hastesi’nden araştırmacılar, gözdeki sıvının, dünya çapında 66 milyon insanı etkileyen glokomla bağlantılı olduğunu belirtiyorlar. Lenf ihtiyacı hakkındaki varsayıma itiraz eden araştırmacılar, insan gözünde uzmanlaşmış ve kan dolaşımından ayrı bir lenf dolaşım sistemi buldular. Bu sistem, ekstra su, protein ve antijenler içeren lenf (Lenf damarlarında dolaşan, berrak, şeffaf, alkali, açık sarı renkte sıvı) isimli sıvıyı lenf kanalları aracılığıyla lenf düğümlerine ve sonra da kan dolaşımına taşıyor. Bu dolaşımın dokulardan sıvı boşaltımı için çok önemli olduğunu söyleyen araştırmacılar, moleküler aletler ve 3 boyutlu rekonstrüksiyon kullanarak gözde zengin bir lenf kanalı ağı keşfettiler. Bu bulgular elektron mikroskopisi tarafından onaylandı.

Gözün arkasındaki ve beynin görme merkezindeki sinir hücrelerinin ölümüyle oluştuğuna inanılan dejeneratif bir hastalık olan glokomun genellikle göz içi basıncının yükselmesiyle ilişkili olduğu açıklandı. Glokomun mevcut tedavileri ise göz damlaları ya da göz basıncını azaltma amacıyla yapılan ameliyatlar olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu keşfin glokomlu hastalar için yeni tedavi stratejileri geliştirmede kullanılacağını sözlelerine eklediler.

Göz tansiyonunun belirtileri nelerdir?

Görme yetisini kaybettirebilen bu rahatsızlığın halk arasındaki adı göz tansiyonudur. Göz içi basıncının normal değeri 10-20 mmHg kadardır. Göz tansiyonunun yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan görüş bozukluğu yada görme duyusunda azalmayı kişi farkettiğinde görme duyusu niteliğini % 90 kaybetmiş demektir. Göz içi basıncının yükselmesi sonucunda gözden aldığı görüntüyü beyne ulaştırma görevini üstlenen görme siniri ve görme sinirindeki tahribat zamanında kontrol altına alınmazsa, görme alanı kaybı ve görme azalması ortaya çıkar.
Belirtileri :

En sık rastlanan açık açılı glokom en az belirti veren glokom türüdür. Görmede belirgin azalma ve ağrı hissedilmediğinden bu glokom çok geç farkedilir.
Sabahları belirginleşen baş ağrısı ; geceleri ışık etrafında ışıklı halkalar görme kapalı açılı glokom tipinin belirtileridir.Bu nedenle,hastalığın erken teşhis edilmesi ancak 45 yaşın üstünde olan kişilerin bir göz uzmanı tarafından yapılan rutin göz muayenesi taraması ile mümkündür.
GLOKOM TEDAVİSİNDEKİ YENİLİKLER:

“Glokom tedavisinde son yıllarda gelistirilen ilaclar ve yeni cerrahi yöntemlerle yüz güldürücü sonuclar bildirilmektedir.” Prof Stegman tarafından tanımlanan ve popülaritesi gittikce artan bir cerrahi yöntemdir.
Yeni gelistirilen glokom damlaları bu olgularda göz ici basıncındaki artıslara karsı koruyucu ve glokomlu gözde hasarı azaltıcı alternatiflerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver