Göz Tansiyonu Nedir Belirtileri Nelerdir-Göz Tansiyonunun Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Göz Tansiyonu Nedir Belirtileri Nelerdir-Göz Tansiyonunun Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Tansiyonu Nedir Belirtileri Nelerdir-Göz Tansiyonunun Tedavisi

Göz tansiyonu Glokom tedavisi

Göz tansiyonu Glokom tedavisi

Halk arasında Göz Tansiyonu olarak bilinen ancak tıpta ismi Glokom olan göz rahatsızlığı, gözdeki sıvıların gözden boşaltımında ve uzaklaştırılmasındaki bir takım bozukluklar nedeniyle ortaya çıkmakta ve biriken sıvıların göz içi tansiyonu artırıcı etkisi olabilmektedir. Gözün içerisinde sıvı birikmesi nedeniyle giderek artan tansiyon, nihayetinde göz sinirlerine etkilemekte ve göz sinirlerinde kalıcı harabiyete hatta körlüğe uzanan bir takım riskleri ihtiva etmektedir.

Göz Tansiyonunun Belirtileri Nedir?

Göz tansiyonu çoğu zaman herhangi bir belirti vermeden başlar. İlerleyen safhalarda gözde ağrı ve görme kabiliyetinde hissedilir derecede bir kayıp ile kendisini belli eder. Göz ağrısının yanında kişide mide bulanması ve kusma hissi de oluşabilmektedir. Glokom Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür: Göz Tansiyonu riskini artıran sebepler;
• 40-50 yaş üzeri kişilerde
• Ebeveynlerde genetik olarak glokom görülmesi durumunda
• Tansiyonu yüksek kişilerde
• Kortizon ilaçları kullananlarda
• Şeker hastalarında
• Miyop yani uzağı görememe sorunu olanlarda
• Gözde ciddi bir takım yaralanmalar ve harabiyetler neticesinde görülebilmektedir. Görme yetisini kaybettirebilen bu rahatsızlığın halk arasındaki adı göz tansiyonudur. Göz içi basıncının normal değeri 10-20 mmHg kadardır. Göz tansiyonunun yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan görüş bozukluğu yada görme duyusunda azalmayı kişi farkettiğinde görme duyusu niteliğini % 90 kaybetmiş demektir. Göz içi basıncının yükselmesi sonucunda gözden aldığı görüntüyü beyne ulaştırma görevini üstlenen görme siniri ve görme sinirindeki tahribat zamanında kontrol altına alınmazsa, görme alanı kaybı ve görme azalması ortaya çıkar.
Belirtileri : En sık rastlanan açık açılı glokom en az belirti veren glokom türüdür. Görmede belirgin azalma ve ağrı hissedilmediğinden bu glokom çok geç farkedilir.
Sabahları belirginleşen baş ağrısı ; geceleri ışık etrafında ışıklı halkalar görme kapalı açılı glokom tipinin belirtileridir.Bu nedenle,hastalığın erken teşhis edilmesi ancak 45 yaşın üstünde olan kişilerin bir göz uzmanı tarafından yapılan rutin göz muayenesi taraması ile mümkündür.

GLOKOM TEDAVİSİNDEKİ YENİLİKLER: “Glokom tedavisinde son yıllarda gelistirilen ilaclar ve yeni cerrahi yöntemlerle yüz güldürücü sonuclar bildirilmektedir.”
Viskokanalostomi: Prof Stegman tarafından tanımlanan ve popülaritesi gittikce artan bir cerrahi yöntemdir.
En çok görülen Göz Tansiyonu tipi açık açılı glokomdur. Bu glokom tipinde kanalların ağzı açık olmasına rağmen içlerinde sıvının gözü terk etmesini zorlaştıran tıkanıklıklar vardır. Gerekli hızda gözü terk edemeyen sıvı, göz küresi içindeki basıncı artırır. Bu yüksek basınç göz küresinin en zayıf bölümünü teşkil eden ve gözü beyin dokusuna bağlayan kablo olarak nitelenebilecek görme sinirinde zedelenmeye yol açar. Sinir hücreleri tahrip olduğunda kendisini yenileyemez. Görme sinirindeki hücrelerin ölümü de zamanla kalıcı görme kaybına neden olur. Görme kaybı yavaş bir şekilde gelişir. Çoğunlukla tek gözde başlar, daha sonra diğer gözde de oluşur.
Göz içi oluşumların beslenmesi için göz içerisinde devamlı olarak bir sıvı yapılır ve bu göz içi sıvısı yine devamlı olarak bazı kanallarla göz dışına atılır. Göziçi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda tıkanıklık meydana gelmesi sebebiyle sıvı yeterli olarak boşalamazsa göz içi basıncı artar. Artan göziçi basıncı göz sinirlerine hasar verir ve sinir ölümüne yol açar. Bu da kalıcı görme kaybına sebebiyet verir. Teşhis konulduktan sonra Göz Tansiyonu tamamen tedavi edilemez. Ancak yapılacak tedaviyle görme kaybının ilerlemesi engellenebilir.
Görme kaybı meydana geldikten sonra geri dönüş mümkün olmadığı için erken teşhis büyük önem taşır. Bu yüzden düzenli göz muayenesi yaptırmak erken teşhise imkan sağlar. Muayenede tespiti yapılan anormal gözici basıncı Göz Tansiyonunun ilk bulgusu olabilir. Göz Tansiyonu GLokom Video İzle

Göz Tansiyonu Nasıl Teşhis Edilir?
Göz muayeneleri
Göz tansiyonu ölçümleri
Kornea kalınlığı ölçümü
HRT, OCT görüntüleme yöntemleri
Görme alanı incelemeleri Göz Tansiyonunun Tedavisi • Göz Tansiyonunun tedavisinde göziçi basıncını düşüren ilaçların dışında, cerrahi ve lazer tedavileri de uygulanabilir. Kullanılan ilaçlar çoğunlukla göz damlası biçimindedir.
• Göz Tansiyonunun ilerleyici bir rahatsızlık olması nedeniyle göziçi basıncını kontrol altında tutmak ve görme alanının aynı şekilde korunması amacıyla doktorunuz bu damlaları değiştirebilir ya da farklı damlaları tedaviye ekleyebilir. Kullanılan damlalar yan etkiye neden oluyorsa bu nedenle de damlalar değiştirilebilir.
• Açık açılı Göz Tansiyonunda göz içi basıncının azaltılarak sinir lifleri tahribatının engellenmesi amaçlanır. Hasar durdurulabildiği müddetçe tedaviye devam edilir. Tedavi edilmesine rağmen tahribat artıyorsa cerrahi müdahaleye başvurulur. Lazer yöntemi de bir diğer tedavi seçeneğidir.
• Göz tansiyonu çok yüksek olan ve görme sinirinde belirgin hasar olan kişilerde ilk tercih çoğunlukla ameliyattır.
• Erken dönem Göz Tansiyonunda ve genç kişilerde ise damla tedavisi uygulanır.
• Dar açılı Göz Tansiyonunda ise Lazer tedavisi ilk seçenektir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver