Göz Nedir Gözün Yapısı Hakkında Bilgi

Göz Nedir Gözün Yapısı

Göz Nedir, Gözün Yapısı

Göz anlamı bilgi bankası

Sponsorlu Bağlantılar

anlamı nedir, ne anlama gelir

Göz Nedir, Göz Ne Anlama Gelir, Göz Ne Demektir, Göz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Göz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Göz Anlamı

göz yapısı
Görme organı. Memelilerin gözü ufak bir küre biçimindedir ve bir fotoğraf makinesini andırır. Gözün ön tarafında ışığın girmesini sağlayan kornea bulunur. Göz kapağı tarafından korunan kornea, saydam bir dokudur. Korneanın arkasında gelen ışığı kırarak belli bir noktaya odaklayan göz merceği yer alır. Merceğin önündeyse gözümüze rengini veren, daire şeklindeki iris bulunur. İrisin ortasında bir açıklık bulunur. Göz bebeği adı verilen bu açıklıktan geçen ışık, merceğe ulaşır ve kırılarak oradan da arka odaya geçer. Arka odanın içerisi sıvı doludur. Göz bebeği içeri girecek olan ışığın şiddetine göre açılır ya da kapanır. Az ışıkta genişlerken, güneş altında iyice daralır. Ağ tabaka üzerine düşen görüntü, burada bulunan ışık almaçlarını etkiler. Işık almaçlarının, üzerlerine ışık düşünce tepkime başlar ve almaçlarda bir seri elektriksel akım oluşur. Bu elektrik akımı göz sinirlerine aktarılır.

Göz sinirleri, gözün ağ tabakasından çıkarak beyne giden sinir telciklerini oluşturur. Zaman içinde bütün organlar gibi göz de yaşlanır, yapısında bozulmalar ve işlevlerinde de aksamalar olur. Örneğin ışığı kıran göz merceğinin esnekliğinin azalması (hipermetrop) ya da saydamlığının azalması (katarakt) gibi çeşitli göz bozuklukları ortaya çıkabilir.

Göz, ışığı geçirmeye ve kırmaya elverişli üç tabakanın birleşmesinden oluşmuştur. En dıştaki birinci tabakaya, “sert tabaka” ya da “gözakı” denir; bu tabaka önde tümsekleşerek, saydam tabakayı oluşturur. Beyaz ve telsel yapıda olan sert tabaka, gözü koruyan gerçek bir zardır. Çok damarlı bir bağ dokusu olan damar tabaka, iki yüzündeki boyalı hücre örtüsüyle, gözyuvarını tam bir karanlık oda haline getirir. Bunun ön bölümünde, kirpiksi cisim kasları ile kirpiksi bölge yeralır; kirpiksi bölgenin çok damarlı olan asıcı bağı gergin tutmak için kanla dolan küçük piramitler halindeki çıkıntılara, “kirpiksi uzantı” denir.

Kirpiksi bölgenin uzantısı olarak, ön bölümde damar tabaka renk değiştirerek ortası delik (gözbebeği) bir diyafram oluşturur (iris). Rengi insandan insana değişen iris, gözbebeğini büyültüp küçültmeye yarayan kas telleri kapsar: Işınsal kas telleri gözbebeğinin genişlemesini, iris büzücü kasının çember telleriyse, gözbebeğinin büzülmesini sağlar.

Gözün üçüncü ve çok ince tabakası olan ağ tabaka, duyarlı bir tabakadır. Bunun arka bölümünde bulunan ortası çukur, beyazımsı küçük kabarcık (görme sinir diski), görme sinirinin girdiği yerdir ve “kör nokta” diye adlandırılır. Kör noktanın biraz ötesinde, sarı nokta yeralır; burası da dıştan gelen görüntülerin en iyi biçimlendiği görme bölgesidir.

Gözün arka kutbuna giren görme siniri, damartabakaya doğru birçok sinir teli halinde yayılır ve üç tabaka halinde dizili nöronlarla sona erer. Birinci tabakadaki nöronların (çok kutuplu nöronlar) silindir ekseni, görme sinirinde sürer; ön uzantılarıysa, ikinci tabakanın iki kutuplu nöronlarıyla bağlantı kurar; ikinci tabakanın nöronları da, üçüncü tabakanın görme nöronlarının silindir eksenlerine bitişir. Bu tabakada, bir ucu ağ tabakanın kırmızı bölümüne giren, koni ve çubuk biçimindeki nöronlar yeralır.

Koni ve çubukların serbest uçları, damar tabakadan yana yöneliktir: Damar tabakaya gelen ışık ışınları kırılır ve ağtabaka hücrelerinin sinir uçlarını etkiler.
a: Görme siniri
b: Kör nokta
c: Sert tabaka(Gözakı)
d: Damar tabaka
e: Ağ tabaka(Retina)
f: Kirpiksi cisim
g: Arka oda
h: İris
i: Saydam sıvı
j: Saydam tabaka(Kornea gözü renklendiren tabaka)
k: Ön kamara (Humör aköz)
l: Mercek (Silier) Kasları
m: Göz merceği
n: Kirpiksi cisim
o: Jelatin görünüşlü camsı cisim
p: Sarı leke(Odaklama noktası)

Konu ile ilgili aramalar: Göz Nedir Göz ödev ara Göz kelime anlamı Göz sözlükte ara Göz ansiklopedi bilgi bankası ara Göz ne demek Göz neye denir

Göz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver