Göz Çevresi Morlukların Nedenleri-Gözlerdeki Mor Halkaların Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Göz Çevresi Morlukların Nedenleri-Gözlerdeki Mor Halkaların Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çevresi Morlukların Nedenleri-Gözlerdeki Mor Halkaların Tedavisi

Göz çevresinde görülen morlukların ve esmer halkaların en sık nedenleri alerjik bir takım hastalıklara işaret olabilir.

goz alti morluklari

göz altı morlukları

Bir çok kişide görülen göz altlarındaki morluk benzeri halkaların genellikle kalıtsal bir takım nedenlerden dolayı ortaya çıktığına inanılır. Oysa sadece kalıtımsal faktörler değil, aynı zamanda bir takım alerjik reaksiyonlar da göz çevresindeki kararmalara neden olabilmektedir. Özellikle antibiyotiklere, toza ve polen türü bitkisel maddelere karşı alerjisi olanlar ile kapalı ortamda sigara dumanına fazlaca maruz kalanlarda göz altında morarmalar görülebilmektedir. Bunun için oksijeni bol ve alerjik maddelerin yer almadığı, havalandırması sağlanmış ortamlar göz çevresindeki morluklara oldukça iyi gelecektir.

Göz altında morarmanın bir diğer nedeni ise uykusuzluk, gece hayatı ve bir takım uyku bozuklukları olarak bilinmektedir. Uyku sorunları ile ilgili olan göz altı morarmaları en sık görülen ve ikinci sırada önde gelen göz morlukları nedenidir. Birçoğumuz günlük yaşamın hareketliliği ve temposu nedeniyle günlük olarak 7-8 saat olması gereken uyku süresini malesef günlük 3*4 saat ile sınırlı tutuyoruz. Uyku düzenimizi değiştirerek daha sağlıklı bir uyku düzenine girdiğimizde göz çevresinde uykusuzluktan veya az uyku uyumaktan kaynaklanan morarmalar-mor halkalar da kendiliğinden geçecektir.

Göz altı morluklarının bir diğer nedeni ise uykusuzluğa karşı kullanılan hipnotik, yani uyku getirici haplardır. Bu ilaçların yersiz ve aşırı kullanımı da göz çevresinde morarmalara neden olabilmektedir. Bu tür ilaçlar gözlerde mor halkalara neden oluyorsa ilaç tedavisi yerine kafenli içecekleri, çay ve kahve tüketimini azaltarak doğal yollardan uykusuzluğa çözüm bulmamız gerekebilir. Ya da bir uyku merkezine başvurmaktır. Uyku Tedavisi Merkezleri ya da uyku bozuklukları tedavi merkezleri olarak bilinen bu modern tedavi merkezleri, kişilerin beyin dalgalarına kadar geniş çaplı bir tarama ve tetkikten geçirerek uykusuzluğa gerçekten neyin sebep olduğunu çıkarabilmektedir. Uykusuzluğun nedeni tespit edildiğinde ise tedavisi çok kolaylaşmaktadır.

Göz Çevresi Morlukları Gözaltı morlukları
Hormonal bozukluklar da gözlerde görülen mor ve koyu halkalanmaların bir diğer sebebidir. Kişilerde görülen değişik hormonların salgısındaki bozukluklar ve düzensizlikler, sadece göz çevresi koyu halkalara neden olmakla kalmıyor aynı zamanda zayıflık, şişmanlık, ruh halinin bozulması, aşırı iştah ya da iştahsızlık, değişik ağrılar ve sancılar gibi bir takım şikayetlere neden olabiliyor. Bu nedenle hormon salgısındaki düzensizlikleri tedavi etmek sadece göz çevresi mor halkaların tedavisi için değil, diğer şikayetlerinizin giderilmesi için de gereklidir.

Göz Alti ve Çevresi Morluklarına Doğal Çözümler

-Alerjiden kaynaklanan göz altı morarmaları için alerji testi yaptırmanız be alerjiniz olduğu tespit edilen dış etkenden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekebilir. Bu etken bir yiyecek olabilir, bitki meyve sebze olabilir, makyajda kullandığınız bir kozmetik ürün olabilir. Hatta evde bulunan akarlar veya tozlar olabilir.

-Gözaltı morluklarına karşı salatalık maskesi yapabilirsiniz. Salatalığın dilimlenerek göz çevresine yerleştirilmesi ve ardından da yoğurt sürülerek toksinlerden arındırılması elbette faydalı olacaktır. Elma kabugu maskesi de yukaridaki videoda da aciklandigi gibi goz alti morluklarini gecirici etki yapmaktadir

-Tuz tüketimini kısıtlayın ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durun.

-Cildi besleyici ve dinlendirici bitkisel çay formüllerinden faydalanın. Yeşil çay içtikten sonra gözaltı torbaları ve mor halkalarına tampon şeklinde uygulayın ve 25 dk kadar bekletin.

-Sabah uyandığınızda soğuk su ile yüzünüzü 3-4 dk kadar yıkayın.

Soğuk su ile yüzü yıkamak gözlerinin altındaki kan damarlarının aktif hale gelmesine ve dolaşımın hızlanmasına neden olabilir. Bu da göz altındaki morarmalara neden olan toksinlerin kan yoluyla uzaklaştırılmasını hızlandırır.

-Göz altındaki koyu halkalar için son dönemlerde Mezoterapi adı verilen yeni bir cilt bakım tekniği ile göz altı morlukları veg göz çevresindeki torbacıklar tedavi edilebilmektedir. Ayrıca mezoterapi ile cildi beslemede son derece faydalı olan vitamin k, retinol, C vitamini, kanı besleyici biyolojik ajanlar, vazodilatörler, yağ asitleri ve amino asitler gibi deri altı cilt hücrelerini besleyen ve ayrıca glikolik asit, meyve asitleri gibi maddeler yer almaktadır.

Göz çevresi kremleri ve losyonlar, ve çeşitli cilt bakım malzemeleri de mezoterapi ile birlikte kullanıldığında hem cildin genç kalmasına yardımcı olacak hem de gözaltı morarmalarına doğal çözümler sunacaktır.

Buna ek olarak, Mezoterapinin etkisini arttırmak için sigara bırakılmalı veya en azından azaltılmalı, tuz tüketimi sınırlamalı, C vitamini açısından zengin meyveler ile ıspanak gibi minerallerce zengin koyu yapraklı sebzeler bolca tüketilmelidir. Ayrıca antioksidan maddeler ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan kabuklu yemişler, ve balık, karides gibi deniz ürünleri tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver