Goygoycular Nedir Hakkında Bilgi

Goygoycular Nedir

Goygoycular anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Goygoycular Nedir, Goygoycular Ne Anlama Gelir, Goygoycular Ne Demektir, Goygoycular Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Goygoycular ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Goygoycular Anlamı

Muharrem ayında, Halife Ali’nin oğulları Hasan ve Hüseyin adına dilenenlere verilen ad. İstanbul, Şehzadebaşı’nda bir vakıfta oturarak “Kerbelâ Olayı”nın yıldönümünde kenti dolaşmaya çıkarlardı. Goygoycuların çoğu kördü. Hasan ve Hüseyin’in şehit edilmelerini anlatan kasideler ve ağıtlar okur, cüppe ve sarık kuşanmış olarak dolaşırlardı.

Goygoycu adı, dize sonlarında “hey goy goy canım” demelerinden dolayı verilmiştir. Topladıkları sadakayla geçimlerini sağlarlardı. Başlarında bulunan kethüdanın, parayı aralarında eşit olarak bölüştürdüğü, 16. yüzyıldan kalan belgelerden anlaşılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Goygoycular Nedir Goygoycular ödev ara Goygoycular kelime anlamı Goygoycular sözlükte ara Goygoycular ansiklopedi bilgi bankası ara Goygoycular ne demek Goygoycular neye denir

Goygoycular ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver