Google Masaüstü Arama Programı Ücretsiz İndir Google Desktop Türkçe Kullanımı Hakkında Bilgi

Google Masaüstü Arama Programı Google Desktop Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? Türkçe Açıklama – Windows 8,7,Vista, Xp Programları ve Mobil Uygulamaları Son Sürüm

Aşağıda Google Desktop isimli program için kısaca tanıtımı, neye yaradığı, genel özellikleri ve en son sürümü (yeni versiyon) download linki yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Google Desktop Search ile tanıştığımız Google Desktop yazılımı en yeni sürümü 5.9 ile karşımızda. Gelişimine devam eden ve gün geçtikçe yeni özelliklerin eklendiği program Windows Vista için tam destek sunarken, Linux ve Mac versiyonlarının yanında aynı zamanda artık tamamen Türkçe dil desteği sunuyor. Masaüstümüzün vazgeçilmezlerinden biri haline gelen bu yazılım sayesinde artık daha düzenli bir şekilde istediğimiz bilgilere anında ulaşabilecek ve sahip olabileceğiz.

Google Desktop, bilgisayarınızda arama yapmayı Google ile web’de arama yapmak kadar kolay hale getirir. Google Desktop, e-postalarınız, dosyalar, müzik, fotoğraflar, sohbetler, Gmail, görüntülediğiniz web sayfaları ve daha fazlası için tam metin araması sağlayan bir masaüstü arama uygulamasıdır. Bilgisayarınızı üzerinde arama yapılabilir hale getiren Desktop, bilgilerinizi kolayca erişebileceğiniz bir yere yerleştirir ve dosyalarınızı, e-postalarınızı ve favorilerinizi el ile düzenlemekten sizi kurtarır.

Google Desktop sadece bilgisayarınızda arama yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz; ayrıca web’deki yeni bilgileri almanıza ve gadget’lar ve kenar çubuğu yardımıyla düzeninizi korumanıza yardımcı olur. Google Gadget’ları, masaüstünüzde herhangi bir yere yerleştirilerek yeni e-posta, hava durumu, fotoğraf, kişiselleştirilmiş haberler ve daha pek çok şeyi görüntülemenize olanak sağlar. Kenar çubuğu, masaüstünüzde bulunan ve gadget’larınızın düzenini korumanıza yardımcı olan dikey bir çubuktur.

Yeni! Geliştirilmiş Kenar Çubuğu ve Google Gadgets

Bilgisayarınızda Arama

Yararlı Sonuçlar

Bir Desktop araması yaptığınızda size en alakalı arama sonuçlarını gösteren bir sayfaya götürülürsünüz. Bu sayfadaki arama sonuçlarının her biri dosya adını ve arama terimlerinizin vurgulandığı kısa bir özeti içerir. Sayfanın üst kısmında yer alan bağlantıları kullanarak belirli bir öğe türü için, örneğin yalnızca dosyalar için, filtre uygulayabilirsiniz. Üstelik artık Desktop arama sonuçlarınızın önizlemesini tarayıcının içinden yapmanız da mümkün (bundan böyle aradığınız dosyayı bulduğunuzu doğrulamak için tüm uygulamanın açılmasını beklemek zorunda değilsiniz).

Akıllı Endeksleme Google Desktop, kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızda saklanan e-posta, dosya ve web geçmişini endekslemeye başlar. Bu bir kerelik endeksleme işlemi yalnızca bilgisayarınız 30 saniyeden uzun bir süre boş kaldığında gerçekleşir, bu nedenle makinenizin performansında herhangi bir yavaşlama olmamalıdır. Ancak öğe sayısına bağlı olarak, bu işlem birkaç saat alabilir. Desktop, yeni gelen e-postalarınızı, güncellediğiniz dosyaları ve görüntülediğiniz web sayfalarını da ekleyerek endeksinizin güncelliğini korumasını sağlar.

Silinen Dosyaları Bulma Google Desktop, görüntülediğiniz dosyaların ve diğer öğelerin önbelleğe alınmış kopyalarını (anlık görüntülerini) oluşturur ve bu kopyaları bilgisayarınızın sabit diskinde saklar. Sonuçta, istemeden sildiğiniz öğeleri yeni baştan oluşturmak zorunda kalmadan Desktop’ı kullanarak bulabilirsiniz.

Gelişmiş Arama Formu Desktop ana sayfasındaki arama kutusunun yanında yer alan “Gelişmiş Arama”nın tıklanması gelişmiş arama formunun açılmasını sağlar. Belirli arama işleçlerini hatırlamanız gerekmeden yapmak istediğiniz arama türlerini kolayca belirtebilirsiniz. Ayrıca, sonuçlarınızın alındığı zaman dilimini de sınırlandırabilirsiniz.

Geliştirildi! Çabuk Arama Kutusu

Çabuk Arama Kutusu web ve masaüstü aramaları yapmanın en hızlı yoludur; arama kutusuna birkaç harf veya kelime girin, en yakın sonuçlar hemen görüntülenir. Çabuk Arama Kutusunu Ctrl tuşuna iki kez basarak çağırabilir ve yine Ctrl’ye iki kez basarak gizleyebilirsiniz. Arama kutusuna sadece birkaç harf veya kelime girdiğiniz anda en yakın sonuçlarınız görünecektir. Uygulamaları Başlat menüsüne gitmenize gerek kalmadan açabilmek için de bu özelliği kullanabilirsiniz. Örneğin, Çabuk Arama Kutusuna sadece “wor” yazıp beliren sonuç listesinden “Microsoft Word”ü seçerek Microsoft Word uygulamasını başlatabilirsiniz. Arama teriminizi girip “Enter” tuşuna basmanız da web’de arama yapmak için yeterli olur.

Birden Çok Dosya Türü

Google Desktop, bilgisayarınızda aşağıdaki öğe türlerini otomatik olarak endeksler ve tam metin araması yapmanıza olanak sağlar:

  Outlook E-posta     Netscape Mail/Thunderbird
  Outlook Express     Firefox / Mozilla / Netscape
  Word     PDF
  Excel     Müzik
  PowerPoint     Resimler
  Internet Explorer     Video
  MSN Instant Messenger     Zip
  AOL Instant Messenger     Metin ve diğerleri
  Google Talk     Bu endeksleme eklentileri ile daha da fazlası

Google Gadget’ları ve Kenar Çubuğu

Geliştirildi! Google Gadget’ları Desktop, yeni e-postaları, hava durumunu, fotoğrafları ve kişiselleştirilmiş haberleri göstermek için masaüstünüzde veya iGoogle sayfanızda herhangi bir yere yerleştirilebilecek olan Google Gadget’ları adındaki etkileşimli mini uygulamalarla kişiselleştirilmiş güncel bilgilere hızlı erişim sağlar. Bunun dışında saat, takvim, not defteri ve yapılacaklar listesi gibi daha pek çok gadget’tan da yararlanabilirsiniz. Gadget’ı masaüstünüze, iGoogle sayfanıza veya her ikisine eklemeyi seçebilirsiniz.

Masaüstü Çubuğu ve Hareketli Masaüstü Çubuğu Kenar çubuğunu istemezseniz bu çubuğu Windows görev çubuğunuzda küçük bir arama kutusu bulundurmak üzere simge durumuna küçülterek bir masaüstü çubuğuna veya diğer tüm pencerelerin üzerinde hareket eden bir arama kutusu içeren ve masaüstünde istediğiniz yere sürükleyebileceğiniz bir hareketli masaüstü çubuğuna dönüştürmeniz de mümkündür. Bu seçeneklerin her ikisi de istediğiniz uygulamayı hızlı bir şekilde başlatmanıza veya bilgisayarınızda ya da web’de arama yapmanıza olanak sağlar.Kenar çubuğu

Google Gadget’larınızı kenar çubuğunuzda da tutabilirsiniz. Kenar çubuğu, gadget’ınız için bir denetim masası işlevi gören ve masaüstünüzde yer alan dikey çubuktur. Gadget’larınızdan istediklerinizi kenar çubuğunuzun üzerine veya dışına sürükleyip bırakabilir veya gadget’ları istediğiniz sırada düzenlemek için yukarı veya aşağı taşıyabilirsiniz. Kenar çubuğu her zaman diğer ekranların üzerinde kalacak şekilde ayarlanabilir. Üstelik masaüstünüzle daha uyumlu olması için kenar çubuğunuzu yeniden tasarladık.Gadget Ekleme ArayüzüGadget Ekleme arayüzüyle hızla ve kolayca yeni gadget’lar bulabilirsiniz. Kenar çubuğunuzun üzerindeki “+” düğmesini tıklayıp “Gadget ekle” seçeneğini belirtmeniz bu ekranın görünmesi için yeterli olacaktır. Buradan soldaki başlıkları tıklayarak gadget’ları kategoriye göre görüntüleyebilir veya sağ üst köşedeki arama kutusunu kullanarak belirli gadget’ları arayabilirsiniz. İstediğiniz gadget’ı bulduğunuzda farenizi üzerine getirip “Ekle” düğmesini tıklayın.

Ek Özellikler

Daha Fazla GüvenlikGüvenliğiniz bizim için önemli. Bu nedenle hem phishing hem de kötü amaçlı yazılım web siteleriyle mücadele etmenize yardımcı olarak arama deneyiminizi daha güvenli ve zahmetsiz hale getirmek üzere yeni bir özellik ekledik. Masaüstünüzdeki dokümanlarda, anlık mesajlarda veya e-postalarda yer alan bağlantıları tıklarken veya web’de tarama yaparken kişisel bilgilerinizi çalmaya veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışan bir siteyi ziyaret etmek üzere olduğunuzda bir uyarı alabilirsiniz. Böylece siteyi kullanmak isteyip istemediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Geliştirildi! Outlook EntegrasyonuGoogle Desktop, Outlook’a bir görev çubuğu ekleyerek Outlook e-postalarınızda daha kolay arama yapmanızı sağlar. Bunun için Outlook’u açıp arama kutusuna bir sorgu girmeniz yeterlidir. Outlook, “Kimden”, “Konu” ve “Tarih” sütunları dahil olmak üzere bilinen liste görünümünde arama sonuçlarını gösterir. Her bir sonuç ayrıca, arama terimlerinizi içeren bir ileti parçası da gösterir. Sütun başlıklarını tıklayarak sonuç listesini sıralayabilir ve bir harf girerek listedeki farklı yerlere atlayabilirsiniz.

Aramayı EngelleHerhangi birinin bilgisayarınızda Desktop araması yapmasını geçici olarak engellemek istiyorsanız, Aramayı Engelleme özelliğini etkinleştirerek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Görev çubuğunuzdaki Desktop simgesini tıklayıp menüden Aramayı Engelle seçeneğini belirtmeniz yeterli olur. Artık Desktop ana sayfasından arama yapamazsınız ve kenar çubuğu, masaüstü çubuğu veya hareketli masaüstü çubuğu sorgu kutusuna arama terimlerinin girilmesi Desktop aramasının kilitlendiğine dair bir mesaj döndürür (ancak, web veya resim araması gibi diğer türlerde arama yapabilirsiniz). Desktop aramasının kilidini açmak için Desktop ana sayfasına geçerli kullanıcının Windows şifresini girin.

Not: Kurlum sırasında aşağıdaki özelliklerden istediğinizi seçebilirsiniz:

PROGRAMI BEDAVA İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Program hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver