Göktürk Yazıtları Göktürk Yazıtları Kim Adına Yazılmıştır

Göktürk Yazıtları Nedir

Göktürk Yazıtları Nedir, Kimlere aittir, Göktürk Yazıtları Kim Adına Yazılmıştır
Göktürk Yazıtları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Göktürk Yazıtları Nedir, Göktürk Yazıtları Ne Anlama Gelir, Göktürk Yazıtları Ne Demektir, Göktürk Yazıtları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Göktürk Yazıtları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Göktürk Yazıtları Anlamı

Göktürkler döneminden kalma, tarihsel değerlerinin yanı sıra Türk dili ve edebiyatının ilk yazılı örnekleri de sayılan taş yazıtların tümü. 8. yüzyıla ait yazılı taşlar arasında özellikle üçü, Kültigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk yazıtları önem taşır. Yazıtlarda Bumin Kağan’dan başlayarak Göktürk Devleti’nin kuruluşu, İlteriş ve Kapağan Kağan dönemleri anlatılır, Bilge Kağan ile kardeşi Kültigin’in siyasal birliği sağlama çabaları öykülenir. Kültigin ve Bilge Kağan yazıtlarının yazarı, Yolug Tigin’dir. Üçüncü yazıt da vezir Tonyukuk tarafından yazılıp dikilmiştir. 19. yüzyıl sonlarında bulunan yazıtları ilk okuyan, Danimarkalı Thomsen’dir (1893).

Konu ile ilgili aramalar: Göktürk Yazıtları Nedir Göktürk Yazıtları ödev ara Göktürk Yazıtları kelime anlamı Göktürk Yazıtları sözlükte ara Göktürk Yazıtları ansiklopedi bilgi bankası ara Göktürk Yazıtları ne demek Göktürk Yazıtları neye denir

Göktürk Yazıtları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver