Gökdelen Nedir Hakkında Bilgi

Gökdelen Nedir

Gökdelen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gökdelen Nedir, Gökdelen Ne Anlama Gelir, Gökdelen Ne Demektir, Gökdelen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gökdelen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gökdelen Anlamı

Çok katlı, yüksek binalara verilen ad. İlk kez ABD’de 1880′lerde kullanılan gökdelen sözcüğü, teknik gelişmelerin bir sonucunu yansıtır. Büyük sanayi ve ticaret merkezlerine dönüşen kentlerin yetersizleşen yerleşim yerleri sorununa, küçük alanlarda çok katlı yapılar inşa edilerek çözüm arandı. New York, gökdelen yapımında öncü oldu.

Bir gökdelen, toprak altındaki kazık temelden, toprağın üstündeki çelik kolon ve kirişlerden ve bunlara asılan perde duvarlardan oluşur. Üst yapının yükünü yalnızca toprağın altındaki temel kazıkları değil, bunları saran toprak ve kayalar da taşır.

1931′de New York’ta yapılan 102 katlı, 381 metre yüksekliğindeki Empire State Binası, 1954′e kadar en yüksek yapı özelliğini koruyordu. Günümüzde bu rekor Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 452 m yüksekliğindeki Petronas Kuleleri’nin elindedir.

Konu ile ilgili aramalar: Gökdelen Nedir Gökdelen ödev ara Gökdelen kelime anlamı Gökdelen sözlükte ara Gökdelen ansiklopedi bilgi bankası ara Gökdelen ne demek Gökdelen neye denir

Gökdelen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver