Gök Taşı Gök Taşı Dünyaya Çarpar Mı Gök Taşı Düşer Mi

Gök Taşı Nedir

Gök Taşı Nedir, Gök Taşı düşer mi, Gök Taşı Dünyaya Çarpar mı
Gök Taşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gök Taşı Nedir, Gök Taşı Ne Anlama Gelir, Gök Taşı Ne Demektir, Gök Taşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gök Taşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gök Taşı Anlamı

Gezegenler arası uzayda yer alan, bir gezegenin ya da uydunun yüzeyine düşen taşsı ya da metalik maddenin ortak adı. Meteorit de denir. Dünya’nın atmosferine girdiğinde buharlaşan bu türden maddelerin atmosferde bıraktığı ışıklı ize de meteor denir.

Yılda yaklaşık birkaç bin cisim Dünya’nın atmosferine girer, buna karşılık bunlardan yalnızca 500 kadarı buharlaşmadan yere gök taşı olarak düşer.

Gök taşları, Dünya’nın atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen hızlarda girer. Sürtünmenin neden olduğu ısınma, parlak bir ateş topuna, bu da bazen ses patlamasına yol açar. Gök taşının yüzeyi ısınır, erir ve damlalar atmosfere karışır; bu damlalar ısıyı beraberlerinde götürdüğünde, düşen parçacığın iç bölümü görece soğuk kalır. Atmosferin yoğun alt katmanına giren gök taşı parçalara ayrılabilir. Eğer; 100 tondan daha ağır bir parça, sesten daha yüksek hızla yere çarparsa bir patlama çukuru (krater) oluşturabilir. Arizona’daki Barringer Krateri bu şekilde oluşmuş çukurların en büyüklerinden biridir.

Gök taşları kimyasal bileşimlerine göre taşsı (aerolit), demirli (siderit) ve taşsı demirli (siderolit) olmak üzere başlıca üç grupta toplanır. Bunlar da ayrıca çeşitli alt sınıflara ayrılır. Gök taşlarının kimyasal bileşimi, yani elementlerin göreli dağılımı, genel olarak Güneş Sistemi’ndeki dağılımla uyuşmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Gök Taşı Nedir Gök Taşı ödev ara Gök Taşı kelime anlamı Gök Taşı sözlükte ara Gök Taşı ansiklopedi bilgi bankası ara Gök Taşı ne demek Gök Taşı neye denir

Gök Taşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver