Gök Medrese Nedir Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Gök Medrese Nedir Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır

Gök Medrese anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gök Medrese Nedir, Gök Medrese Ne Anlama Gelir, Gök Medrese Ne Demektir, Gök Medrese Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gök Medrese ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gök Medrese Anlamı

Gök Medrese Nedir Yapılışı, Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapılmıştır
Sıvas ve Tokat’ta bulunan iki Selçuklu medresesi. Sıvas’taki, III. Gıyasettin Keyhüsrev’in başveziri Sahip Ata tarafından Mimar Konyalı Kâluyan’a yaptırılmıştır. Anadolu’nun eski Türk-İslâm mimarî yapıtlarının tipik örneklerinden biridir. Kapısının yanlarında tuğladan yapılmış iki minareyi ve mescidinin içini süsleyen mavi çinilerden dolayı halk tarafından Gök Medrese adı verilmiştir. Tokat’taki Gök Medrese’nin ise ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Bu medrese de adını, içini süsleyen çinilerden almıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Gök Medrese Nedir Gök Medrese ödev ara Gök Medrese kelime anlamı Gök Medrese sözlükte ara Gök Medrese ansiklopedi bilgi bankası ara Gök Medrese ne demek Gök Medrese neye denir

Gök Medrese ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver